Stavbami roku jsou most a rodinný dům…

Pardubice – Pardubický kraj vyhlašuje krajskou soutěž Stavba roku spolu s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR už od roku 2004, většinou ve dvouletých intervalech. Letos si skleněné krychle postavené na špičku odnesli zástupci dvou obdivuhodných staveb bez ohledu na druh stavby. Jedná se o silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi a dům u cesty na Kunětickou horu.

„Letos bylo přihlášených celkem 18 staveb, z toho velká část byla dopravních," řekl předseda poroty a náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek a pokračoval: „Shodli jsme se s ostatními porotci, že každá z nich měla svůj přínos. Například okružní křižovatka omezila nehodovost, venkovská požární zbrojnice zlepšila podmínky pro práci dobrovolných hasičů, lávka pro pěší a cyklisty umožnila bezpečný provoz na mostě, modernizované úseky silnic vylepšily plynulost cestování po kraji. Několik staveb dobře poslouží kulturním účelům, další předškolním dětem, nová administrativní budova kultivuje novou zástavbu za pardubickým nádražím a rodinné domy dobře slouží svým obyvatelům. V této soutěži jsme ovšem hledali mimořádné počiny, a to jak architektonickým a technickým řešením, tak i kvalitou odvedených prací. Vybrali jsme dva."

Elegantní most

Stavbou roku se stal nový silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi, který v loňském roce nahradil poválečný americký Bailey Bridge. „Ocenili jsme elegantní unikátní technické řešení mostu, který musel zachovat průplavovou výšku 7 metrů, aby svými parametry umožnil proplutí větších lodí s kontejnery," uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš a další porotce.

Nový ocelový most s železobetonovou spřaženou mostovkou šířky 14 m stavěla společnost firem SMP CZ a.s. a Metrostav a.s. podle projektu Pavla Ryjáčka a Petra Dupače. „V hlavním poli přes řeku o rozpětí 84 m je most vyztužen elegantním obloukem typu tzv. Langerova trámu. Pozoruhodný byl i průběh montáže, kdy se most z jednotlivých dílů sestavoval na mělické straně a postupně po částech se ve dvou fázích vysouval přes řeku," dodal porotce Pavel Vacek.

Propojení domu, vody a zeleně

Mimořádnou kvalitu prokázal i rodinný dům v Rábech u Pardubic. „Líbilo se nám citlivé umístění moderní novostavby do stabilizované vesnické zástavby a nápadité dispoziční i materiálové řešení včetně zahradních úprav od AIR ateliéru Pardubice architektů Aleše Jeřábka a Vítězslava Táborského. Významnou součástí prostoru je i sofistikovaný bazén. Veškeré provedení je ve vynikající kvalitě," řekl další člen poroty, architekt Milan Košař.

Porota udělila pět uznání

V každém ročníku Stavby roku v Pardubickém kraji uděluje porota také uznání stavbám, které ji zaujmou z určitého úhlu pohledu a chce na ně upozornit. „Byla to třeba novostavba mateřské školy Doubek v pardubické části Svítkov od Med Pavlík architekti. Plošně náročný objekt školky je citlivě umístěn do prostředí zástavby rodinných domů a má nápadité dispoziční řešení s propojením vnitřních a venkovních prostorů. Chytře je řešena i akustika a zastínění ve třídách," konstatoval Roman Línek.

Dům u cesty na Kunětickou horu
« z 7 »

„V Nasavrkách zase rozšířili mateřskou školu netradičním způsobem – válcovitou přístavbou podle projektu Pavla Maleře. Zajímavě využili světlík se zrcadly i „lodní" okénka," uvedl další příklad nápadité stavby místopředseda poroty Radim Loukota.

Oceněn byl i rodinný dům u lesa v Pardubicích od stejného ateliéru jako dům v Rábech. Tentokrát se tvůrci inspirovali severskou architekturou spjatou s přírodou. Uznání získala také rekonstrukce tří historických domů na Příhrádku pro Knihovní centrum U Vokolků Krajské knihovny v Pardubicích, kterou podle projektu Petra Rohlíčka prováděla firma Archatt památky. Diplom putuje i do obce Vysočina. „V části Rváčov jsme si prohlédli velmi sympatickou úpravu veřejného prostoru pro zastávku, relaxační zónu i malé odstavné parkoviště pro výchozí výlety na Veselý Kopec či Královu pilu. Vše je tu provedeno velmi kvalitně a v neokázalém venkovském stylu, doplněno o pěkné zahradní úpravy. Autorem projektu je Jana Förstlová z PRODINu a dodavatelem INSTAV Hlinsko," doplnil Drahomír Ježek.

Cena veřejnosti pro barevný válec se zrcadlovým světlíkem

Také letos měla veřejnost možnost hlasovat v internetové anketě. „Celkem nám došlo 1691 hlasů. Zvítězila Dostavba a rozšíření kapacity mateřské školy v Nasavrkách před Kulturním a společenským centrem ve Starém Hradišti. Za nimi následovala administrativní budova Vápenka v Pardubicích," sdělil Radim Loukota z ČKAIT.

Dvouletá výzva pro města a obce

„Při našich cestách krajem s porotou jsme se často pozastavili nad veřejným prostranstvím v centrech měst a obcí a také nad vzhledem takzvaných kruháků, které přebírají od stavitelů silnic většinou obce. Rozhodli jsme se, že v příštím ročníku oceníme mimo klasické Stavby roku Pardubického kraje také Nejlepší veřejné prostranství a Nejhezčí kruhový objezd. Je to taková dvouletá výzva pro města a obce, aby si svá veřejná prostranství či kruhové objezdy trochu vyšperkovaly, nechaly zazelenat nebo jinak upravit a ty nejhezčí přihlásily do nového ročníku na jaře 2023," předeslal k dalšímu ročníku soutěže Stavba roku v Pardubickém kraji za dva roky náměstek hejtmana a předseda poroty Roman Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj