Stavba výjezdových základen krajských záchranářů je opět o krok blíže

KRAJ – Radní Pardubického kraje na svém pondělním jednání rozhodli o vyhlášení výběrového řízení na výstavbu nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v Litomyšli a ve Svitavách. Jedná se o pokračování dlouhodobého trendu, kterým chce kraj zlepšovat nejen zázemí záchranářů, ale také zajišťovat snadnější napojení na silniční síť, což má pozitivní vliv také na dojezdovou dobu k jednotlivým výjezdům. V případě Svitav je v tuto chvíli předpokládaná hodnota stavby 88 milionů korun včetně daně, v Litomyšli pak přes 42 milionů korun včetně daně.

„Vybudování nových výjezdových základen našich zdravotnických záchranářů ve Svitavách a v Litomyšli jsme avizovali již před časem a postupně pokračujeme směrem k realizaci. V případě základny ve Svitavách je její vybudování nezbytným předpokladem pro další rozvoj Svitavské nemocnice, který postupně připravujeme. Předpokládaná hodnota této stavby je dle projektu 88 milionů korun včetně daně. V případě Litomyšle je předpokládaná hodnota stavby 42 milionů korun včetně daně," uvedl hejtman Martin Netolický.

„Ve Svitavách vznikne dvoupodlažní novostavba s celkem sedmi garážovými místy pro zásahová vozidla a výcvikové středisko Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Objekt bude sloužit pro tři výjezdové posádky. V případě Litomyšle vznikne jednopodlažní novostavba se dvěma garážovými místy s tím, že objekt bude sloužit pro jednu posádku v 24 hodinovém provozu," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že součástí obou budov budou také společné provozní místnosti s kuchyňským koutem, šatny, odpočinkové místnosti pro řidiče, záchranáře a lékaře, dezinfekční místnosti, sklad zdravotnického materiálu a prostředků, sklad léků, sociální zařízení a technické místnosti jako kotelna, prádelna či místnost údržby.

Na oba projekty chce kraj získat prostředky z evropských fondů. „Stejně jako v případě některých dalších výjezdových základen zdravotnických záchranářů, hledáme i na projekty v Litomyšli a ve Svitavách spolufinancování z Integrovaného regionálního operačního programu 2021+. V případě Litomyšle chceme z Evropy zajistit zhruba 34 milionů korun a pro svitavskou výjezdovku pak dalších téměř 71 milionů korun,"uvedl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Obě stavby budou řešené v těsné koordinaci s oběma městy. „Svitavy budou po dokončení stavby obchvatu města řešit terénní úpravy v okolí obchvatu v těsné blízkosti našeho pozemku, a proto bude nutná koordinace obou staveb. Stejně tak v Litomyšli, kde město plánuje současně s naší stavbou realizaci chodníku, který má návaznost na dopravní napojení základny," řekl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Jednou z motivací kraje pro přestěhování základen je také snazší výjezd posádek a napojení na silnice I. třídy. „Obě základny se nyní nachází v centrech obou měst, kde bývá velmi často složitá dopravní situace, což samozřejmě komplikuje výjezd. V případě Svitav bude základna v bezprostřední blízkosti nového obchvatu, který staví stát. V Litomyšli pak chceme základnu přestěhovat z prostoru u nemocnice, kde sídlí také profesionální hasiči. Rovněž se jedná o místo, ze kterého se velmi složitě vyjíždí na světelnou křižovatku u autobusového nádraží v centru města," vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a ilustrační foto: Pardubický kraj