Stav silnic poškozených stavbou D35 se bude řešit

KRAJ – Hned několik důležitých bodů si pro ministra dopravy Martina Kupku připravil krajský radní zodpovědný za dopravu Michal Kortyš. Jsou to mimo jiné opravy silnic po stavbě dálnice D35 nebo stavba nového mostu v Řečanech nad Labem.

Ministr dopravy se také v Pardubicích také zúčastnil Železniční konference. „Jsme velice rádi, že ministr Martin Kupka navštívil tuto akci a seznámil se s problémy, se kterými se v oblasti dopravy v Pardubickém kraji potýkáme," uvedl první náměstek hejtmana a radní zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Na programu bylo i jednání, na kterém se řešila celá řada zásadních témat z dopravy v celém regionu. Hostilo ho pardubické letiště a dotýkalo se například stavu silnic, po kterých jezdila těžká technika při stavbě dálnice D35 nejen v okolí krajského města. „Zatím nám byly přiznány opravy jen na oficiálních návozových cest. Dopravci ale bohužel jezdili i přes jiné trasy a tyto silnice jsou nyní ve velmi špatném stavu," uvedl Kortyš.

Dalším velkým tématem jednání byla oprava mostu v Řečanech nad Labem, který je v havarijním stavu. Pardubický kraj ho chtěl dočasně nahradit mostním provizoriem, z důvodu velmi vysokých nákladů na pronájem z tohoto plánu pro zatím upustil. „Most je pro nás velkým tématem kvůli jeho stavu. Nový most ale musí zároveň splňovat určité podmínky. Vzhledem k blízkosti památky UNECSO – hřebčína Kladruby nad Labem – by měl mít určité estetické kvality. Zároveň by měl být postaven tak, aby vyhovoval plánům na splavnění Labe. Součástí by měla být také lávka pro cyklisty a pěší," uvedl Michal Kortyš.

Mezi další témata, která Kortyš s Kupkou řešil, byly také finanční prostředky pro pardubické letiště, stavba okružní křižovatky v Rybitví nebo stavba západní tangenty Pardubic.

„Do Pardubic a celého Pardubického kraje teď plyne rekordní částka ze státního rozpočtu pro stavby na železnici, tam se jedná o kompletní rekonstrukci železničního uzlu Pardubice včetně navazujících staveb a včetně rekonstrukce nádraží za celkem deset miliard korun, a další miliardy plynou do stavby dálnice D35 a uvědomujeme si, že to přináší další zátěž pro okolní komunikace," uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Ten se chystá dopad stávající silniční síť řešit s řediteli Ředitelství silnic a dálnic a také Státního fondu dopravní infrastruktury a hledat zdroje pro jejich opravu.

V letošním roce stát uvolnil na opravu silnic ve správě krajů čtyři miliardy korun, v příštím roce by tato částka měla vzrůst na šest miliard. „Toto zvýšení by Pardubickému kraji mělo přinést téměř sto milionů navíc. To by měla být významná pomoc pro opravy silnic druhé a třetí třídy," dodal Kupka. Ministr se seznámil také s plány na stavbu mostu přes Labe v Řečanech nad Labem a požadavky na jeho stavbu.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková – oddělení komunikace / Pardubický kraj
Zdroj a foto:Pardubický kraj