Startují otevřená muzea a galerie jako OMG…

Pardubice – O tomto víkendu startuje festival otevřených muzeí a galerií Pardubického kraje pod zkratkou OMG. Zájemcům nabídne ve čtyřech muzeích a jedné galerii ve vybraných termínech mimořádný program i návštěvu expozic zdarma.

„Festivalem chceme veřejnost upozornit na krajské kulturní instituce a jejich činnost," říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek, pod jehož záštitou se akce už potřetí koná. „Při této příležitosti se na výstavy a expozice můžete vypravit i bez vstupného a navíc zažít nějaký výjimečný program, který instituce pro OMG připravily."

Do legionářské uniformy

Jako první začíná s programem OMG Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, které nabízí už v závěru tohoto týdne komentované prohlídky expozice Stratílek – jak se hasilo dříve a jak nyní a komentované prohlídky Kabinetu militaria: 100 let od bojů o Slovensko – připomenutí průběhu, významu bojů a podílů vysokomýtské jednotky „třicátníků". Součástí programu je i možnost si vyzkoušet repliky legionářských uniforem.

Přírodovědné vycházky z pardubického zámku

Východočeské muzeum v Pardubicích si připravilo dvě přírodovědné vycházky. První se koná v neděli 12. května ve 14 hodin s geologem a začíná na nádvoří zámku.„Prozkoumáme terénní úpravy okolí pardubického zámku a zvláštní zřetel věnujeme kamenům, které byly v různých obdobích použity při výstavbě či výzdobě zámku a nejstarší části Pardubic," slibuje Jiří Šura, který návštěvníky povede.

O týden později, v neděli 19. května taktéž od 14 hodin se zájemci mohou těšit na výpravu za květenou. „Nastává čas kvetení velké části stromů, jarní byliny střídají pozdější druhy. V okolí Zámku Pardubice s trochou štěstí uvidíme liliovník tulipánokvětý, morušovník bílý a černý, brslen evropský, zemědým lékařský a mnoho dalších," vyjmenovává některé z právě kvetoucích druhů botanička Východočeského muzea Lenka BálkováTa společně s kolegyní Lenkou Šafářovou bude průvodcem při Botanické vycházce po zámeckých valech. Sraz je na nádvoří zámku.

Jak se vázal pionýrský šátek?

V Regionálním muzeu v Chrudimi si tento pátek a sobotu můžete připomenout, jak se vázal pionýrský šátek, jaké ochranné pomůcky se používaly pro nácvik přežití v kontaminovaném pásmu včetně plynových masek. Společně zavzpomínáte na spartakiády, včetně té poslední v roce 1990. A protože se blíží čas dovolených, vrátíte se k dokumentům potřebným pro výjezd do zahraničí. Dále budou k vidění vojenské telefony, dobové oblečení a spartakiádní dresy. Nakonec si vyrobíte originální prvomájové mávátko.

Spolu s barbary v pohybu

V Regionálním muzeu v Litomyšli zvou veřejnost na unikátní výstavu „Barbaři v pohybu". Součástí programu v sobotu 11. května budou i komentované prohlídky této výstavy, která představuje život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy a jejich kontakty s římským světem. Pokud vás zajímá, jakžili Germáni na našem území v prvních stoletích našeho letopočtu, nenechte si akci ujít. Potkáte se tu s mnoha „barbary" a budete moci obdivovat jejich oděvy, zbraně, běžné denní práce jako je např. tkaní textilu či pozorovat přípravy na žárový pohřeb. Sami si vyzkoušíte mnohé činnosti nebo nakoupíte na germánském tržišti. Muzeum si na to pozvalo spolek Barcie.

Jak voní žlutá růže

Východočeská galerie v Pardubicích připravila na úterý 14. května pro školy animační workshop v Domě U Jonáše. Široká veřejnost se může zapojit na zámku od 13 hodin do tvorby kolektivního díla k výstavě Voňavost žluté růže.

Zdroj a foto: Pardubický kraj