Stanovisko NPK k odvysílanému pořadu Infiltrace – Obchod se svědomím…

Pardubice – Pardubická nemocnice nesouhlasí s bulvarizující interpretací událostí z května roku 2017, kterou v rámci pořadu Infiltrace – Obchod se svědomím odvysílala 3. června Česká televize. Považujeme za nestandardní, aby veřejnoprávní médium uveřejnilo jednostrannou interpretaci případu týkajícího se nezletilého dítěte, který je v tuto chvíli v šetření Policie ČR a zároveň předmětem občanskoprávního sporu. Tvůrci pořadu se nepokusili získat stanovisko druhé strany a v pořadu přímo uvádějí, že je takové stanovisko ani nezajímá. Ke spolupráci jako odborného konzultanta navíc využili právního zástupce rodiny Mária Švehelku, který je na výsledku kauzy hmotně zainteresován. Uvedený konflikt zájmů považujeme za neetický a nepřijatelný.

„Tragická situace rodiny nezletilého chlapce mě osobně velmi mrzí a hluboce se mě jako ředitelky a matky dotýká. Maminka chlapce byla má dlouholetá kolegyně a osobně jsem jí nabízela pomoc. Mrzí mě, že se nám doposud nepodařilo najít společnou řeč, nicméně není pravda, že bychom s rodinou nekomunikovali ani že bychom k nim přistupovali arogantně. Do oficiálního kontaktu s rodinou nemocnice vstoupila hned druhý den po události a nabízela nejen součinnost, ale také konkrétní podporu a pomoc. Pro zdrženlivost v mediální komunikaci jsme se rozhodli z několika důvodů: jde o tragický případ nezletilého chlapce, nemocnice je vázána ze zákona povinnou mlčenlivostí a navíc v celé věci běží jak šetření orgánů činných v trestním řízení, tak je veden občanskoprávní spor," říká ředitelka Pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková.

„Ráda bych se zároveň ohradila vůči bulvárním informacím, jež zazněly v pořadu Infiltrace, který Česká televize odvysílala 3. června 2019. V rámci péče poskytované v Pardubické nemocnici naši lékaři ročně provedou na 280 operací krčních a nosních mandlí. V případě, že se objeví komplikace související s tímto typem výkonu, neřeší se prezentovaným způsobem na ambulanci ORL. V souvislosti s tím také nemám informace, že by kdokoli z personálu naší nemocnice dal mamince nezletilého chlapce pokyn k přesunu právě na ambulanci ORL," doplnila ředitelka.

„Uvědomujeme si, jak složitou a mimořádnou situací musí rodina procházet, proto jsme v březnu iniciovali oficiální jednání mezi nemocnicí, rodinou a pojišťovnou, kde se rodině navrhla možnost zřízení nelimitovaného otevřeného účtu ke krytí veškerých nákladů spojených s péčí o chlapce, a zároveň odškodnění ve výši odpovídající závažnosti celé situace a horní hranici poskytované v analogických případech. Do dnešního dne čekáme na reakci k předloženým návrhům, a to jak ze strany rodiny, tak jejího právního zástupce Mária Švehelky," sdělila dále Štěpánka Fraňková.

Autor: Pardubická nemocnice – Nemocnice Pardubického kraje, a.s. (tisková zpráva v původní verzi)
Zdroj: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.
Foto: redakce Pardubice ŽIVĚ