Správně umyté ruce nás chrání před infekcí…

Pardubice – Správně si umýt ruce. To je jedno z nejúčinnějších opatření při prevenci infekčních onemocnění. V současné době, kdy svět obchází „strašák" v podobě koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19, je nutné na tuto základní lidskou činnost dbát s mnohem větším důrazem. Jen tak pomáháme chránit sebe a své blízké.

„Na správnou hygienu rukou, zejména na správné mytí rukou, je velice důležité dbát v rámci prevence," potvrzuje Petra Křížová, sestra kontroly infekcí Pardubické nemocnice. A dodává: „Při mytí rukou je potřeba postupovat správně a mít zažitou správnou techniku. Tedy nejen si ruce navlhčit pod vodou, ale i správně použít mýdlo."

Ač tuto činnost provádí každý člověk mnohokrát za den a automaticky, jistě ne všichni postupují dle doporučení. Očista pak není dokonalá a hrozba nákazy z nich nezmizí.

Jak tedy vypadá správný postup?

„Nejprve si navlhčíme ruce a poté na ně naneseme mýdlo. Je potřeba ho rozetřít po celém povrchu rukou, nikoliv jen po dlaních. Nesmíme zapomínat na konečky prstů a místa za nehty, kde je největší koncentrace bakterií. Tento postup provádíme minimálně 30 vteřin, aby se mýdlo dostalo všude. Poté mýdlo opláchneme pod tekoucí vodou a ruce si utřeme do papírové utěrky, kterou poté uzavřeme vodovodní kohoutek," říká Petra Křížová a dodává: „Doma samozřejmě máme každý svůj textilní ručník, ale v pracovním prostředí bychom neměli sdílet ručníky s dalšími lidmi."

Ruce by si člověk měl umýt pokaždé, jakmile dojde k jejich znečištění. Největší riziko se skrývá především na předmětech v místech, kde dochází k velké koncentraci lidí. Držadla ve veřejných dopravních prostředcích, nákupní vozíky v obchodních centrech nebo třeba kliky či madla u schodů.

„Když saháme na kontaktní místa, na něž sahá spousta dalších osob, je to vždy nejrizikovější. Poté by si člověk měl vždy umýt ruce," říká Petra Křížová. „Pokud nemáme možnost si umýt ruce mýdlem, je vhodné použít běžně dostupné dezinfekční prostředky na bázi alkoholu, které můžeme nosit při sobě v kapesním balení. Ale určitě stačí si ruce správně umýt obyčejným mýdlem."

Ruce bychom si měli mít i po smrkání

Mytí rukou by však člověk měl provádět třeba i smrkání a použití papírového kapesníku. „Bakterie z nosu můžeme přenést do kapesníku. Proto je potřeba si po smrkání umýt ruce nebo použít dezinfekci a kapesník poté vyhodit do koše. Určitě není vhodné si ho dávat do kapsy nebo používat látkové kapesníky," upozorňuje Petra Křížová na další běžnou situaci, v níž však málokdo postupuje dle doporučení.

Mohou však nastat okamžiky, kdy člověk nemá k dispozici tekoucí vodu s mýdlem nebo dezinfekční prostředek k okamžitému použití. „V takovém momentu je důležité nesahat si do obličeje, pod nos, do očí nebo nekonzumovat jídlo, které není zabalené v obalu. Se vším počkat až do chvíle, než provedeme správnou hygienu rukou," říká Petra Křížová.

Doporučení Nemocnice Pardubického kraje

Nemocnice Pardubického kraje ustavila Epidemiologickou komisi, která na svých jednáních pravidelně řeší vývoj nákazou koronavirem a její dopady na provoz jednotlivých zdravotnických zařízení v Pardubickém kraji, která pod ni spadají. V souvislosti s výskytem onemocnění v České republice pak nemocnice radí, jak postupovat, když má pacient podezření na nákazu koronavirem.

Máte-li pocit, že jste se mohli nakazit onemocněním Covid-19, v maximální možné míře se vyhněte kontaktu s ostatními lidmi a telefonujte. „O svých potíží a podezření informujte svého praktického lékaře nebo přímo krajskou hygienickou stanici, která vyhodnotí vaši rizikovost a může nařídit odběr vzorků, případně nařídit karanténu," říká MUDr. Lucie Bareková, Ph.D., zástupkyně primářky oddělení klinické mikrobiologie, která je členkou Epidemiologické komise Nemocnice Pardubického kraje, a dodává, že nově je pro tyto účely možné kontaktovat i linku 112.

Lékařka apeluje, aby pacienti v žádném případě nenavštěvovali lékaře ani hygienu osobně, nevstupovali do veřejných budov, a to včetně těch nemocničních, a necestovali hromadnou dopravou.

Respirační potíže neznámého původu můžou být i důvodem pro odložení plánované návštěvy zdravotnického zařízení. Lidé s dýchacími potížemi nebo dokonce přidruženou teplotou by měli pečlivě zvažovat i návštěvu plánovaného vyšetření. „Pokud to lze, doporučujeme takovou návštěvu odložit a přeobjednat se na jiný termín," uzavírá MUDr. Bareková s poznámkou, že lidé, kteří se necítí dobře by neměli navštěvovat ani své hospitalizované blízké a přátele.

Zdroj: Nemocnice Pardubického kraje