Společnost DAKO-CZ obhájila ocenění Czech Business Superbrands

Chrudimsko – Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, společnost DAKO-CZ z východočeské Třemošnice, obhájila ocenění Czech Business Superbrands i pro rok 2023. Porotce přesvědčila firma s více než dvousetletou tradicí svými hospodářskými výsledky, růstem i novými projekty, které získala. Jediný český výrobce brzd pro kolejová vozidla kontinuálně roste, za uplynulé čtyři roky zdvojnásobil tržby a v roce 2022 poprvé v historii v tomto ukazateli prolomil dvoumiliardovou hranici.

DAKO-CZ roste, a to jak na českém trhu, tak v zahraničí. Firma, která je stoprocentně vlastněna průmyslově-technologickým holdingem Czechoslovak Group českého průmyslníka Michala Strnada, v minulých letech založila v Ostravě montážní společnost DAKO-CZ MACHINERY, v severočeském Mostě působí společnost DAKO-CZ SERVICE a ovládlo též společnost TRANSELCO-CZ. Spolu s mateřskou společností DAKO-CZ tak vznikla v rámci holdingu Czechoslovak Group divize CSG Rail.

Zahraniční expanzi táhnou aktivity v Indii, kde DAKO-CZ v minulém roce založilo dva společné podniky s předními domácími výrobci: s klíčovým hráčem na tamním trhu, společností Medha Servo Drives, byl založen podnik MEDHA DAKO-CZ Pvt. Ltd. se sídlem v Hyderabadu. Tato firma se soustředí na dodávky ucelených a moderních brzdových systémů pro nově připravované vozy EMU, metra a lokomotiv pro indickou železnici. Se společností Jupiter Wagons, dvojkou na trhu výroby nákladních vozů, byla založena společnost JWL DAKO-CZ India Ltd., která sídlí v Kalkatě.

„Ve fázi vrcholících příprav je založení dceřiného podniku DAKO-CZ India, který naše indické aktivity zastřeší. Na indickém trhu již několik let generujeme významné procento našeho obratu a potenciál tamního trhu je obrovský. Také proto se naše obchodní manažerka účastnila podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy ČR, která doprovázela cestu ministra zahraničí Jana Lipavského do Indie," říká Lukáš Andrýsek, předseda představenstva DAKO-CZ.

„Přestože je naše společnost v železniční branži dobře známá a etablovaná, ocenění jako je Czech Business Superbrands si velmi vážíme. Značka DAKO s tímto prestižním oceněním opět posiluje," doplňuje Lukáš Andrýsek. Připomíná tím skutečnost, že DAKO-CZ je firma působící v B2B segmentu, s jejími produkty se tedy koncoví zákazníci nesetkávají napřímo. Obhájit v této oblasti ocenění jako je Czech Business Superbrands je tedy daleko složitější a pro firmu hodnotnější.

DAKO-CZ není aktivní jen na indickém trhu. Společnost exportuje více než 70 procent své produkce. Mezi nejprestižnější projekty bezesporu patří dodávky brzdových komponent do souprav metra společnosti Siemens Mobility určených pro linku Piccadilly londýnského metra. Kromě Siemensu spolupracuje DAKO-CZ dlouhodobě například se společnostmi Talgo, Stadler Rail, Tatravagónka Poprad či Modertrans Poznaň. V České republice spolupracuje například se Škoda Group.

Právě pro Škoda Group dodá v letošním roce hydraulické brzdové jednotky včetně řízení pro 30 tramvajových souprav 29T3, které budou nasazeny v Bratislavě. Zajímavou zakázku získala firma DAKO-CZ v Brazílii, kam dodá hydraulické brzdové jednotky pro autonomně řízené vzduchem poháněné soupravy Aeromovel, které budou obsluhovat cestující na letišti v São Paulu. Mezi střednědobé cíle společnosti DAKO-CZ patří snaha proniknout na severoamerický trh.

Aby byla dlouhodobě úspěšná, masivně investuje do rozvoje společnosti a to v částkách, které převyšují sto milionů Kč. V minulém roce například představila na veletrhu InnoTrans revoluční elektromechanickou kotoučovou brzdovou jednotku, která je součástí naší koncepce DAKO Brake By Wire. Jejím principem je, že k zastavení vlaků není potřebný stlačený vzduch ani olejové hospodářství.

V oblasti vývoje těží společnost ze silné konstruktérské školy, kterou v Třemošnici již před sedmdesáti lety založil Josef Daněk, autor více než 40 patentů, který je označován za otce brzdy DAKO. Na posílení svého know-how spolupracuje firma s řadou vysokých škol nejen v České republice, ale i na Slovensku. Značka DAKO, i díky ocenění jako je Czech Business Superbrands, či Firma roku Pardubického kraje, které získala za rok 2021, v posledních letech trvale roste a posiluje.


O DAKO-CZ, a.s.

Společnost DAKO-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s 207letou tradicí. Firma s ročními tržbami okolo 92 milionů Euro, na kterých se ze 74% podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Vlastníkem společnosti je skupina Czechoslovak Group českého podnikatele Michala Strnada.

DAKO-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní vagóny a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, soupravy metra i tramvaje. Kromě společností Stadler Rail Group, Tatravagónka Poprad, Siemens Mobility patří mezi významné odběratele produktů společnosti DAKO-CZ například též Škoda Group a.s. či České Dráhy. Kolejová vozidla s brzdovými systémy či komponenty DAKO jsou provozována nejen v Evropě, ale také například v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii, Alžírsku a Saudské Arábii, kde spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm. DAKO-CZ se kromě vývoje a výroby brzdových systémů a komponentů věnuje i jejich následnému servisu.

V roce 2020 otevřelo DAKO-CZ ve svých prostorách nové servisní středisko. Vzhledem k zakázkové naplněnosti rozšířila společnost v roce 2020 výrobní halu a kompletně inovovala logistiku, čímž došlo k významnému navýšení výrobní kapacity. V roce 2020 zahájilo DAKO-CZ dodávky pro nového zákazníka, španělskou společnost TALGO, konkrétně pro její soupravy určené pro Egypt. Další zakázky mířily například do Polska, Slovinska, Rakouska či Indie. V roce 2020 se DAKO-CZ umístilo na druhém místě soutěže Firma roku Pardubického kraje, v roce 2021 již společnost soutěž vyhrála. V roce 2022 společnost získala prestižní ocenění Czech Superbrands, stala se součástí UNIFE a překročila dvoumiliardový obrat.

Zdroj a foto: PP Partners Prague