Šotola: Chceme, aby všechny děti vyrůstaly v rodinách…

Pardubice – Den (pro) pěstounství rozšířil Pardubický  kraj po dvou uplynulých ročnících letos na celý Týden (pro) pěstounství. Zapojí se do něj nejen neziskové organizace zabývající se podporou pěstounů, ale i sociální odbory obcí s rozšířenou působností a krajského úřadu.

V současné době žije v Pardubickém kraji 752 dětí v pěstounských rodinách. O tyto děti pečuje 761 pěstounů. „Vypadá to jako velmi vysoké číslo, ale bohužel to stále nestačí. Aktuálně máme v evidenci na 290 dětí, které by se mohly dostat do rodin, z toho je téměř 50 dětí mladších deseti let. Loni náš sociální odbor evidoval jen 16 žádostí, ale letos je to již 17 žádostí o zprostředkování dlouhodobé pěstounské péče a do konce roku očekáváme ještě další nárůst  zájmu o pěstounskou péči. “ říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. V roce 2018 našlo novou rodinu v pěstounské péči 15 dětí.

Pokles zájmu o dlouhodobou pěstounskou péči řeší všechny kraje České republiky. Očekávaná celorepubliková kampaň týkající se pěstounské péče je stále jen ve vizích, proto začal Pardubický kraj podnikat kroky, které by přinesly větší zájem o výkon pěstounské péče, zvýšily povědomí veřejnosti o pěstounství a v neposlední řadě tím pomohly ohroženým dětem, které nemohou vyrůstat ve svých rodinách. Zřídil vlastní odbornou skupinu pro vyhledávání pěstounů, která se zaměřuje na osvětovou kampaň a nábor nových zájemců, a pořádá akce pro veřejnost.

Přestože se kraj snaží měnit dětské domovy a dětská centra tak, aby děti mohly vyrůstat v prostředí podobném rodinnému, je nám jasné, že pro děti je nejlepší vyrůstat přímo v rodině, ať už vlastní, nebo náhradní. Rodina zajistí dítěti dlouhodobé a stabilní vztahy, které mu pak pomáhají zvládat obtížné situace i v dalším životě. Nedostatek takových vztahů má negativní vliv na vývoj dítěte. Děti, které vyrůstaly mimo rodinné prostředí, často selhávají v dospělém životě právě proto, že nezažily, jaké to je mít „svého“ blízkého člověka,“ dodává Pavel Šotola.

Týden plný pěstounství

Pro lepší informovanost veřejnosti a pro přímý kontakt s dosavadními pěstouny či příslušnými úřady a neziskovými organizacemi pořádá Pardubický kraj Týden (pro) pěstounství. V průběhu celého týdne budou probíhat v jedenácti městech Pardubického kraje dny otevřených dveří, besedy s pěstouny a sociálními pracovníky, ale také workshopy a výstavy k tématu pěstounské péče.

Vyvrcholením tohoto týdne je Den (pro) pěstounství, tedy den plný zábavy v malebném parku Peliny v Chocni. Uskuteční se v neděli 15. září od 10.00 do 16.00 a nabídne bohatý program nejen pro pěstounské rodiny, ale i širokou veřejnost, zejména tedy pro rodiče s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavou hru pro celé rodiny, výtvarné díly, půjčovnu koloběžek nebo vystoupení skupiny Mixle v pixle. Po celý den bude zároveň možnost setkání s odborníky v oblasti náhradní rodinné péče i pěstouny, kdy se návštěvníci mohou dozvědět víc o pěstounské péči.

Podrobnější informace o akcích v rámci Týdne pěstounství najdete na www.krajprorodinu.cz

Ocenění stávajících pěstounů

Kromě osvěty o pěstounství chce Pardubický kraj při této příležitosti také poděkovat stávajícím pěstounům. „Víme, že to nemají jednoduché, a o to víc si ceníme jejich pozitivního vkladu do života dětí,“ konstatuje Pavel Šotola.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •