Slavnému rodákovi otevřeli k narozeninám RESSEL POINT…

Chrudim – Chrudim si v pondělí 29. června připomněla 227. výročí narození svého nejvýznamnějšího rodáka – vynálezce nejen lodního šroubu Josefa Ressela. Letos byla ale vzpomínka výjimečná. Po tradičním položení květin u sochy Josefa Ressela v rámci pátého ročníku mezinárodního dopravního projektu „Pocta Josefu Resselovi“ byl za účasti významných osobností regionu otevřen RESSEL POINT.

Vzhledem k tomu, že Josef Ressel by se dal bez veškerého přehánění označit za skutečného světoběžníka, vzpomínkové akty u příležitosti výročí jeho narození se odehrávají na více místech Evropy. Všude tam, kde zanechal chrudimský rodák svou stopu – v Rakousku, Itálii nebo Chorvatsku. Květiny položí zástupce spolku Ressel i v místě posledního odpočinku slavného vynálezce ve slovinské Lublani.

Ovšem nikde nemají to, co od nynějška zdobí město, ve kterém Josef Ressel poprvé spatřil světlo světa. Zbrusu nový RESSEL POINT si klade za cíl především osvětu mezi dětmi a mládeží. „Každá aktivita, která připomíná významné osobnosti našeho regionu, si jednoznačně zaslouží naši podporu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Je jasné, že v případě Josefa Ressela je Chrudim místem ideálním a nový RESSEL POINT vhodně doplňuje nabídku našich zdejších muzejních expozic.

RESSEL POINT, z jehož oken je přímý výhled přímo na sochu slavného chrudimského rodáka, prošel před otevřením náročnou a nákladnou rekonstrukcí. „Originální malby zde vytvořil malíř a fotograf Jaroslav Hřebík, který se věnuje výmalbám historických objektů nejen u nás, ale také v zahraničí,“ přiblížila koordinátorka projektu Dáša Hykšová. RESSEL POINT nabídne řadu aktivit, k vidění je třeba krátký animovaný film o Josefu Resselovi či menší expozice. Vznikla také stolní hra nazvaná „Po stopách Josefa Ressela“. Na podzim se tady navíc plánuje otevření unikátního Dopravního studia Východočeské televize V1. „Tam budou zvány významné osobnosti z oblasti dopravy z celé České republiky,“ dodala Hykšová.

Slavnému rodákovi otevřeli k narozeninám RESSEL POINT
« 1 z 8 »

Nový RESSEL POINT získal i významné kmotry. Mezi nimi senátora a náměstka hejtmana Pardubického kraje Michala Kortyše. „Pro dopravu je dnes historický okamžik. Zakladatel lodní dopravy Josef Ressel má ve svém rodišti – Chrudimi – svůj BOD. Přeji RESSEL POINTU, ať šíří vynálezy a myšlenky slavného vynálezce, ať se mládež a děti inspirují a ať lodní doprava vzkvétá,“ prohlásil při slavnostním křtu Michal Kortyš.

Na pátém ročníku mezinárodního dopravního projektu „Pocta Josefu Resselovi“, jehož součástí otevření RESSEL POINTu bylo, nemohl chybět ani starosta Chrudimi František Pilný. I ten se stal jeho kmotrem. „Josef Ressel patří k nejvýznamnějším Chrudimákům, přinesl světu jeden z nejdůležitějších vynálezů. Jeho život je zajímavý i tím, jak se posunoval v rámci Evropy a jaké profese vykonával,“ konstatoval starosta. „Jsem rád, že vznikl RESSEL POINT. Je to důstojné připomenutí a děkuji spolku, že se věci tak věnuje. Líbí se mi, že jezdí připomínat Ressela i do Rakouska a Slovinska, připomíná tím i naši Chrudim.

A protože jednoznačně nejznámějším vynálezem Josefa Ressela je lodní šroub, křest RESSEL POINTu musel být stylový. Roztříštění lahve šampaňského o mohutný bok zaoceánského parníku možné nebylo, kapky sektu tak alespoň skropily logo RESSEL POINTU.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •