Školačky pily alkohol, jedna z nich skončila v péči záchranářů

Pardubice – Na tuhle zkušenost s alkoholem tři čtrnáctileté školačky jen tak nezapomenou. Kromě zájmu strážníků a přivolaných rodičů, skončila i jedna v péči záchranářů a následně v nemocnici. V pátek v podvečer si strážníci při běžné kontrole ve Svítkově všimli tří dívek, z nichž jedna vykazovala známky silné opilosti. Dívka nebyla schopna stát na nohou, komunikovat, zvracela a na rtech měla krev.

Při pohledu za zbědovanou kamarádku, která nebyla schopna dechové zkoušky,  holky celkem rychle pochopily, že nemá smysl zapírat. Strážníkům přiznaly, že kamarádka vypila asi 4 deci  tvrdého alkoholu a že ony se také trochu napily. Strážníci na místo okamžitě zavolali záchranku a do jejího příjezdu kontrolovali životní funkce intoxikované školačky. Dívka byla nakonec s podezřením na otravu převezena do nemocnice. Práce strážníkům ale zdaleka nekončila. Kontaktovali rodiče všech tří dívek, aby je vyrozuměli, co se stalo. Zároveň u zbývajících dvou děvčat  byla za přítomnosti jejich rodičů provedena dechová zkouška s pozitivním výsledkem 0,51 a 0,13 promile. Dívky i zákonní zástupci byli poučeni o dalším postupu včetně informování orgánu sociálně právní ochrany dětí. Během šetření se strážníkům ani v přítomnosti rodičů nepodařilo získat informaci, odkud dívky alkohol vzaly. Jakmile byly dívky předány do domácí péče, vyrazili strážníci ještě do nemocnice, kde následovalo stejné poučení o dalším postupu šetřené události.

Tento experiment s alkoholem naštěstí dopadl dobře. Konec školního roku se blíží a s ním i různé rozlučky školáků. Děti moc dobře vědí, že alkohol mají zakázaný. Jenže právě to někdy láká. Strážníci v rámci preventivních programů školáky i studenty upozorňují na rizika spojená s konzumací alkoholu i tabákových výrobků. Dětem kladou na srdce, aby v případě, kdy se jejich kamarádi opijí, je nenechali bez pomoci a dozoru, ale postarali se o ně. To znamená, buď předat rodičům, nebo zavolat záchranku a u intoxikované osoby zůstat do doby jejich příjezdu. Apelujeme i na rodiče, aby si našli čas a na toto téma si se svými dospívajícími dětmi také pohovořili. 

Muž potřeboval pomoc. Strážníci byli u něj dřív, než stačil ukončit hovor

Byla to bleskurychlá akce. Oznamovatel (24) ani nestačil „zavěsit" a už u něj byla hlídka strážníků. Krátce před třetí ranní se dostal do konfliktu s dvěma jinými muži v jednom z barů na třídě Míru. Ve smyslu rčení moudřejší ustoupí, oznamovatel bar opustil, ovšem jeho pronásledovatelé se vydali za ním s myšlenkou spor přeci jenom dořešit. K tomu nakonec nedošlo. V přítomnosti strážníků dostali události jiný spád.

Hlídka zjistila, že jeden z mužů z řad potencionálních útočníků má tržné poranění v obličeji, proto skočil v péči zdravotníků. Jeho kamarád (19) byl sice po fyzické stránce v pořádku, ale jeho bojovnost i hlasitost postupně narůstala. Až po důrazném upozornění,  dechové zkoušce i uložené pokutě příkazem, impulsivní muž usoudil, že bude lepší se zklidnit a odejít domů. Tak nakonec učinil a klid v ulici byl obnoven.   

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Foto: ilustrační redakce
Zdroj: Městská policie Pardubice