Silvestr u Záchranky…

KRAJ – Závěr roku je většinou vřdy provázen rekapitulací událostí a očekáváním nečeho nového v roce nadcházejícím. S blížícím se závěrečným hvizdem roku 2019 zásahy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje mírně stoupaly a posádky musely řešit širokou škálu nejrůznějších událostí.

Již od časných ranních hodin bylo jasné, že dnes se bude slavit a stavy spojené s alkoholem budou příčinou výjezdů více, než kdy jindy a budou se řešit v různých časových intervalech celý den a noc.

Hodinu před polednem zasahovali záchranáři nedaleko obce Hřebeč u muže, který si pádem z asi patnáct metrů vysoké stráně přivodil středně těžká zranění horní poloviny těla. Po lokalizaci v náročném terénu a vyproštění jej posádky stabilizovaly a na vakuové matraci následně transportovaly do Svitavské nemocnice.

HZS Hrebec pad muze 3112201901
« 1 z 3 »

K nárazu osobního vozu do stromu nedaleko Králík byly vyslány tři posádky včetně letecké záchranné služby Hradec Králové před třetí hodinou. Při příjezdu posádek na místo však byla u muže shledána zranění neslučitelná se životem a lékař tak bohužel musel konstatovat smrt.

Pět minut po třetí zase posádky ze Svitav a Moravské Třebové vyjely k cyklistovi bez ochranné přilby sraženého ve vysoké rychlosti. Vzhledem k závažným poraněním horní a dolní poloviny těla byl pacient zajištěn s následným podáním léčiv proti bolesti, poté byl převezen do traumacentra FN Olomouc.

První tísňové volání k mladému pacientovi zraněnému od zábavní pyrotechniky přišlo přesně ve 20:08, výbuch petardy na Pardubicku vážně popálil muže na horní polovině těla. Posádky mu na místě popáleniny ošetřily speciálním chladivým krytím, a po podání léčiv proti bolesti pacienta převezla na specializované pracoviště do FN Královské Vinohrady.

Takovýchto podobných případů popálenin v obličeji a na končetinách spolu se ztrátovým poraněním prstů bylo v Pardubickém kraji za silvestrovskou noc celkem šest.

Od půlnoci do půl sedmé hodiny ranní pak záchranáři vyjížděli ke 27 pacientům v souvislosti s alkoholem z toho pět pacientů bylo v bezvědomí. Od půlnoci vyjížděly posádky ZZS PAK celkem 55krát. 

Autor: Bc. Aleš Malý, DiS. tiskový mluvčí ZZSPak
Zdroj a ilustrační foto: Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje

  •  
  •