Silniční kontroly ke snížení nehodovosti a úrazů

Orlickoústecko – Na řidiče jedoucí zejména po silnici I. třídy č. 11 procházející městem Jablonné nad Orlicí, ale i přilehlých obcí a mimo ně jsme se zaměřili, zda dodržují zákon o silničním provozu. 

Okamžitě po příjezdu na stanoviště jsme zjistili první přestupek šestapadesátiletého řidiče nákladního vozidla z Berouna, který projel křižovatkou, aniž by respektoval dopravní značku „Stůj, den přednost v jízdě!". Po vyřešení tohoto přestupku udělením pokuty jsme za hustého sněžení zastavili sedmačtyřicetiletého řidiče z Ústí nad Orlicí, který na osobním vozidle neměl za snížené viditelnosti předepsaným způsobem rozsvícená obrysová a potkávací světla. Vzápětí se situace opakovala u dalšího sedmdesátiletého řidiče osobního auta z Jablonného. Následoval stejný případ u třiadvacetiletého řidiče rovněž osobního auta jedné z obcí Letohradska. Třem přestupcům jsme také udělili pokutu.

Naší pozornosti neunikl přestupek dvaasedmdesátiletého řidiče vozidla z Jablonného spočívající v nepřipoutání se za jízdy bezpečnostním pásem.

Situace s nerozsvícenými světly se opakovala u šestačtyřicetileté řidičky z Prahy cestující s dvěma dětmi v osobním vozidle černé barvy a u pětatřicetileté řidičky auta jedné z obcí u Jablonného.

Na odjezdu z místa vyřešeného přestupku jel proti nám třiapadesátiletý řidič jedné z obcí na Letohradsku, který při jízdě v autě telefonoval a mobil držel v ruce, i tato situace se neobešla bez udělení pokuty.  

Další čtyřiatřicetiletý řidič auta jedné z obcí u Jablonného porušil zákon tím, že nerespektoval dopravní značku „Stop, dej přednost v jízdě!".

Sotva jsme se rozjeli z místa řešení předešlého přestupku, v protisměru jel jednačtyřicetiletý řidič „osobáku" jedné z obcí u Jablonného, který nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem. Záhy se stejného přestupku dopustil třiačtyřicetiletý řidič auta z Jablonného nad Orlicí.

Další zastavený sedmatřicetiletý řidič osobního vozidla s přípojným vozíkem neměl na vozíku platnou technickou kontrolu. Za tento přestupek jsme mu udělili pokutu ve výši 1 tisíc korun. 

Cílem našich dnešních silničních kontrol bylo přispět ke snížení dopravních kolizí a úrazů v silničním provozu. Všechny zjištěné přestupky mnohdy stojí za vážnými dopravními nehodami. Apelujeme na všechny účastníky silničního provozu, chraňte si své životy, zdraví a majetek, tím že na silnicích budete obezřetní nejen k sobě, ale i k ostatním.

Autor: por. Mgr. Lenka Vilímková
Zdroj a foto: Policie ČR