Signál v tísni zachránil ženu po pádu na topení, další volala o pomoc i týden…

Pardubice – Ošklivý pád na topení skončil zraněním seniorky. V tomto případě však pomoc přišla ihned. Devadesátiletá žena je připojena na nouzové tlačítko služby Signál v tísni a tím si také chvíli po úrazu přivolala pomoc.

Výjezdová hlídka Městské policie Pardubice ihned vyrazila na místo, příslušným klíčem odemkla byt a našla seniorku ležet na zemi. Žena se při pádu udeřila hlavou o topení. Krom této bolesti si stěžovala i na bolest v kyčli. Strážníci ihned zavolali záchrannou službu a do příjezdu záchranářů se postarali o v dané chvíli možné pohodlí a hlídali ženin zdravotní stav. Posádka záchranné služby ženu převezla do nemocnice, hlídka mezitím na místo přivolala příbuzného. Hlídka jej seznámila se situací a předala mu k zajištění otevřený byt. 

Nebýt nouzového tlačítka, zůstala by žena ležet bez možnosti zavolat si pomoc telefonem a v době omezování sociálních kontaktů by možná takto zůstala několik dní, podobně jako v případě, u kterého také zasahovali strážníci tento týden. Přivolala je žena, která zaslechla slabý nářek z bytu své sousedky.

Strážníkům se přes dveře podařilo se zraněnou s osmašedesátiletou ženou krátce promluvit a zjistit, že zraněná důchodkyně s diabetem už na zemi leží možná i týden bez jídla a pití. Strážníci na operačním středisku městské policie proto ihned sehnali kontakt na dceru zraněné ženy, která ihned přijela na místo a byt odemkla. Hlídka spolu s dcerou poskytla nezbytnou péči do příjezdu záchranné služby.

Chceme v této souvislosti poprosit všechny rodiny, aby i přes zodpovědné dodržování opatření zamezující šíření koronaviru nezapomínali kontakt se svými příbuznými žijícími o samotě. Stačí telefonát nebo spojení přes internet. Krom radosti ze zaplašení samoty můžete předejít i podobným situacím, které mohou skončit až tragicky.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice

  •  
  •