S pardubickými divadelními prkny se loučí Zamilovaný Shakespeare…

Pardubice – Téměř po čtyřech letech uvádění se pardubičtí herci rozloučí s romantickou komedií Zamilovaný Shakespeare. Derniéra diváky oblíbené inscenace se uskuteční již tuto sobotu 19. února od 19 hodin na velkém jevišti Východočeského divadla.

Režie fiktivního příběhu o jednom z nejslavnějších dramatiků všech dob se ujal Petr Novotný, jenž hlavní role svěřil Janě Ondruškové, dnes už člence Divadla J. K. Tyla v Plzni, a Josefu Láskovi. 

Předlohou k divadelní hře Lee Halla je veleúspěšný film Shakespeare in Love z roku 1998 natočený podle scénáře Toma Stopparda a Marca Normana. Hra vypráví o Williamu Shakespearovi, kterému se nedaří psaní hry na objednávku. Nečekaná láska k Lady Viole však vyvolá gejzír inspirace a navzdory všem překážkám i časové tísni vzniká nesmrtelné dílo Romeo a Julie. „Viola je nejen půvabná, ale i kurážná – její nadšení pro divadlo ji přiměje ucházet se o roli Romea a zkoušet ji v mužském přestrojení, a to v době, kdy všechny ženské postavy hrávali výhradně muži. Láska Violy a Williama však netrvá dlouho, ji čeká domluvený sňatek s nemilovaným mužem a jeho další práce, psaní a hraní, nekonečný běh dní naplněný divadlem," upřesňuje dramaturgyně Jana Uherová.

Děj je z větší části smyšlen, přesto vychází i z osudů reálných historických postav, na jevišti se vedle alžbětinských dramatiků Marlowa a Webstera také objeví herec Ned Alleyn, herec a impresário Richard Burbage či divadelní podnikatel Philip Henslowe, a nakonec i královna Alžběta I.

„Byla to velká příležitost, možná první z mých hlavních rolí, takže mi bude určitě chybět. Ale zároveň nastupují další věci, které budou také hezké, a těm musíme uvolnit místo. Tak to u divadla zkrátka chodí," říká před derniérou představitel Williama Shakespeara Josef Láska.

Autor: Radek Smetana
Zdroj a foto: Východočeské divadlo Pardubice