S náklady za testování pomůže sociálním podnikům městská dotace…

Pardubice – Sociální podniky, které působí na území města a jejichž zaměstnanci stejně jako v jiných firmách musejí být pravidelně testováni proti onemocnění Covid-19, nebudou na pokrytí nákladů spojených s testováním samy. Radnice se totiž rozhodla podpořit tyto podniky formou individuálních dotací a rozdělila mezi celkem čtyři subjekty z Programu podpory v sociální a zdravotní oblasti přes 54 tisíc korun.

Jak totiž udávají nařízení přijatá Vládou ČR, zaměstnanci mohou být přítomni na pracovišti pouze v případě, že v posledních sedmi dnech podstoupili negativní PCR test nebo se mohou prokázat maximálně tři dny starým negativním antigenním testem. „Pro sociální podniky jsou náklady spojené s pořizováním testovacích sad přeci jen znatelným zásahem do už tak omezeného rozpočtu, zejména pokud podnik vykazuje desítky zaměstnanců, což jeho provozní výdaje v souvislosti s testováním zvýší o desetitisíce. Organizace navíc nemají možnost uplatnit tyto náklady, vzniklé na základě mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, v rámci dotačních výzev vypsaných Ministerstvem práce a sociálních věcí a musí se tak spoléhat samy na sebe. Rada města Pardubic proto odsouhlasila rozdělit mezi celkem čtyři subjekty částku zhruba 54 tisíc, která sociálním podnikům částečně vykompenzuje náklady spojené s pandemií Covid-19 a povinným testováním zaměstnanců," informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast sociální politiky Jakub Rychtecký, který po diskuzi se sociálními podniky na území města s iniciativou podpory z rezervy Programu podpory v sociální a zdravotní oblasti přišel.

Městské dotace se dočkají organizace Péče o duševní zdraví – Středisko Výměník, ABC servis Pardubice, CEDR Pardubice a Česká abilympijská asociace, která v Pardubicích provozuje Centrum Kosatec. Tyto organizace zaměstnávají dohromady 154 osob s fyzickým či psychickým handicapem, které právě díky sociálním podnikům našly uplatnění v různých oborech, ať už se jedná o gastronomii či kompletaci a kontrolu kvality, řemeslné, úklidové a údržbové práce.

„Každá organizace v rámci své žádosti doložila počet zaměstnanců, dosud prokazatelně vynaložené náklady za pořízení testovacích sad a tři cenové nabídky od různých subjektů či dodavatelů, od kterých by další testovací sady pořizovala v následujícím období," dodává náměstek s tím, že rozdělené dotační peníze mají sociálním podnikům pomoci pokrýt náklady spojené s nákupem testovacích sad za období od 1. března až do 30. června letošního roku.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic