S čerty nejsou žerty. Kunětická hora se díky pardubickým hercům změnila v Čertův hrad

Pardubice – Poslední premiérou stávající divadelní sezóny v podání pardubických herců byla na rondelu hradu Kunětická hora kultovní pohádka S čerty nejsou žerty

Divadelní adaptace slavného filmu z roku 1984

Jde o originální adaptaci slavného filmu z roku 1984, kterou režíroval Hynek Bočan podle scénáře Jiřího Justa na motivy pohádek Boženy Němcové. Pro Východočeské divadlo ji připravil jeho kmenový režisér Petr Novotný, pod pseudonymem Petr Abraham, společně s Martinou Mejzlíkovou. Ta s nápadem převést na jeviště tento pohádkový filmový klenot přišla.   

Legendární „hlášky", humor i magický prostor

Přestože divadelní adaptace nikdy nemůže být stejná jako ta filmová, podařilo se pardubickému souboru vytvořit inscenaci, která je divácky vděčná. Vychází ze skvělého filmového scénáře, nechybí ani legendární „hlášky", humor, stylové kostýmy i známé hudební motivy. Divácký zážitek umocňuje magický prostor, který se speciálně pro tuto příležitost mění z Kunětické hory na Čertův hrad. 

Kvalitní jsou i herecké výkony

Kvalitní jsou i herecké výkony. Titulní roli Petra Máchala, kterého ve filmu ztvárnil Vladimír Dlouhý, režisér Petr Novotný svěřil Štěpánu Pospíšilovi. Čerta Janka, jehož si na stříbrném plátně „střihl" Ondřej Vetchý, ztělesnila nová posila pardubického divadla Jiří Hába. Vládcem pekla, kterého ve filmu bravurně zahrál Karel Heřmánek, se v inscenaci Východočeského divadla stal Ladislav Špiner. Ten je v divadelní verzi pohádky rovněž vypravěčem. 

Knížete, který už nemá sílu a ani chuť vládnout, přesně vystihl Martin Mejzlík, podobně jako Josef Kemr ve filmu. Jeho dvě dcery, princezny Angelínu a Adélku, v pardubické verzi nastudovaly Veronika Malá a Karolína Šafránková. Role proradného správce, v níž se ve filmové pohádce s gustem „vyřádil" Viktor Preiss, pod Čertovým hradem dobře padne Josefu Láskovi. Chamtivá macecha Dorota Máchalová, která má přijít do pekla, je ve filmu hereckým koncertem Jaroslavy Kretschmerové. V Pardubicích v této roli září Petra Janečková

Oblíbený divácký hit v repertoáru pardubického divadla

Laskavá postava babičky Petra Máchala, která se omylem ocitne v pekle, je jako stvořená pro Romanu Chvalovou. Legendární „hlášky", které ve filmu „sázel" jako kaprál Petr Nárožný, v pardubické inscenaci vychází z úst Tomáše Lněničky.

Titul S čerty nejsou žerty patří mezi nejkrásnější české filmové pohádky. Její divadelní verzi pod „Čertovým hradem" se daří rovněž velmi dobře a jistě se stane oblíbeným diváckým hitem v repertoáru Východočeského divadla.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Jiří Sejkora – Východočeské divadlo Pardubice