S čerstvě pořízenou pistolí začal šermovat u piva

Pardubice – Jak se pozná člověk, který neměl do ruky dostat zbraň? Ten, který s ní ještě s účtenkou v kapse začne šermovat u piva. Přesně to totiž nastalo v Pardubicích před desátou hodinou dopoledne na třídě 17. listopadu. Přišlo odtud oznámení na muže, který na zahrádce restauračního podniku drží v ruce střídavě pistoli a sklenici piva.

Hlídka ihned vyrazila na místo a za stolem skutečně našla 47letého muže. Ten na dotaz hlídky přiznal, že u sebe skutečně zbraň má, protože si ji před chvílí pořídil.
Šlo o vzduchovou pistoli na airsoft, do které se sice ládují pouze plastové kuličky a bombička se stlačeným plynem, ale provedení zbraně odpovídá vzhledu skutečného Coltu modelu 1911 a od skutečné střelné zbraně je na první pohled k nerozeznání. A i taková pistole je dle zákona zbraní zařazenou do kategorie D.

S ohledem na předchozí konzumaci alkoholu provedla hlídka i dechovou zkoušku. Dle zákona o zbraních a střelivu držitel zbraně kategorie D nesmí zbraň nosit nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo návykových látek. Vzhledem k výsledu zkoušky ve výši 2,34 promile, byla jeho schopnost snížena více než dostatečně a mohlo následovat pouze odebrání zbraně a sepsání oznámení pro správní orgán. Ten v takovém případě může uložit pokutu až 30 000 korun.

Manipulace se zbraní na veřejnosti, ať už jde o zbraň skutečnou, hračku či maketu zákon z pochopitelných důvodů zakazuje. Dodáváme, že v tomto případě už by k dovršení hlouposti celé situace stačilo, aby čerstvý držitel kuličkové pistole začal pod vlivem alkoholu zbraní ještě mířit po okolí. Budiž tento příklad varováním podobným střelcům před nápady tohoto formátu.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice