Ruka s telefonem muži na kole chyběla při zvládání řízení

Pardubice – Cyklista nemá za jízdy držet v ruce mobilní telefon. Proč je to dobré (nejen proto, že to zakazuje zákon) se v Pardubicích přesvědčil 25letý muž. Za jízdy v "Myší díře" mezi Rokycanovou a Sladkovského ulici, kde navíc platí zákaz vjezdu cyklistů, při spatření hlídky nevěděl, co náhle dělat dřív.

Bohužel se vzápětí přesvědčil, že držení telefonu není dobré v situaci, kdy potřebujete urgentně brzdit a reagovat na nenadálou situaci. Místo elegantního zastavení a rozpačitého úsměvu, kterým by situaci mohl snad ještě zachraňovat předvedl před zraky strážníků neelegantní skok přes řídítka zakončený pádem na hlavu. Lidově se tomu říká jako pytel brambor. Ta jedna ruka držící telefon místo řídítek v kritické situaci muži zkrátka citelně chyběla. 

Hlídka proto namísto řešení přestupku poskytla nezbytnou první pomoc s krvácející hlavou, přivolala záchrannou službu a místo dopravní nehody předala policistům. 

A my na tomto místě připomínáme pro některé cyklisty příslušný § 58 (4) zákona 361/2000, který říká, že: "Cyklista nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích. Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech.." o kterém zjevně spousta cyklistů ani neví, že vůbec existuje, byť se jich samozřejmě týká.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice