Římskokatolická církev chce opravit klášter na Hoře Matky Boží v Králíkách, Pardubický kraj je připraven pomoci

Orlickoústecko – Hejtman Martin Netolický se ve čtvrtek 9. února setkal s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem. Předmětem schůzky bylo hlavně zhodnocení úspěšné spolupráce katolické církve s Pardubickým krajem v oblasti péče o památky a nastavení priorit pro následující roky.

S monsignorem Vokálem se scházíme pravidelně a jsem moc rád, že máme vřelé a korektní vztahy. Řešili jsme hlavně možnou opravu kláštera a přilehlého areálu na Hoře Matky Boží v Králíkách. Církev v současné době žádá o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, rekonstrukce bude stát odhadem kolem 70 milionů korun. Většinu nákladů má pokrýt dotace a Pardubický kraj bude připraven tento projekt finančně podpořit, protože klášter je unikátní církevní památkou celorepublikového významu i významným turistickým cílem. Bohužel se ale v posledních letech jeho technický stav zhoršil, takže je nutné s tím něco dělat. Pokud by církev dostala dotaci, mohlo by k zahájení prací dojít nejdříve v roce 2024," uvedl hejtman Martin Netolický.

Kromě králického kláštera se na jednání probíraly další záměry. Například převod starého hřbitova a kostela v Brandýse nad Orlicí. „V tomto případě jsem byl na požádání mediátorem mezi radnicí a církví a jsem rád, že zde panuje shoda. S Královéhradeckou diecézí jsme také zhodnotili naši spolupráci pro zajištění Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v budově ve vlastnictví Královéhradeckého biskupství v Pernerově ulici v Pardubicích, za kterou jim velice děkuji, i navýšení grantů Pardubického kraje na opravu památek. Z logiky věci je řada z nich církevní a je rozumné tyto aktivity podpořit finančně, aby se historické budovy zachovaly i pro další generace. Proto jsme pro letošní rok na tyto účely vyčlenili více peněz než v minulosti," dodal hejtman s tím, že v těchto týdnech dojde ke zhodnocení došlých žádostí o podporu.

Na závěr návštěvy se biskup Jan Vokál pomodlil za spolupráci s Pardubickým krajem i dobré mezilidské vztahy mezi oběma institucemi. „Mám velikou radost z dlouhodobé přátelské spolupráce s Pardubickým krajem, který velmi dbá na ochranu kulturního dědictví včetně duchovních památek, zohledňuje, že nejsou jen vzpomínkou na minulost, ale stále slouží lidem v regionu. Při pravidelných setkáních s panem hejtmanem vždy cítím, že jejich zachování a rozvoj je jednou z jeho priorit, za což mu děkuji," zhodnotil schůzku biskup Jan Vokál.

Biskupství královéhradecké spravuje církevní záležitosti ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Územně je vymezeno od Poděbrad na západě po Žamberk na východě a Jilemnice na severu po Humpolec na jihu.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj