Řidiči spěchejte jinde než na silnicích

KRAJ – Radary Policie ČR za uplynulý víkend nejen u motocyklistů zaznamenali v 57 případech překročení povolené rychlosti jízdy. Při víkendové dopravně bezpečnostní akci zkontrolovali celkem 624 řidičů vozidel a motocyklů.

Z tohoto počtu:
• porušili stanovenou rychlost jízdy – 57 řidičů
• jsme zjistili požití alkoholických nápojů – 3 řidiči
• měli nevyhovující technický stav – 31 řidičů

Níže uvádíme některé z víkendových prohřešků nezodpovědných motocyklistů na silnicích v našem kraji.

Na silnici č. I/11 v obci Červená Voda jsme řidiči cizí státní příslušnosti motocyklu značky BMW při dechové zkoušce naměřili 0,36 promile alkoholu v dechu. Jelikož se jednalo o cizince, uložili jsme mu na místě kauci ve výši 3 500 korun. Přestupek jsme oznámili příslušnému správním u orgánu k projednání. Za přestupek řízení pod vlivem alkoholu mu nyní hrozí pokuta až 20 000 korun a zákaz činnosti až na 1 rok.

V jedné z obcí na Hlinecku jsme při silniční kontrole kontrolovali tři motocyklisty na stojích značky Babetta. Dva řidiči neměli řádně nasazené ochranné přilby a tento přestupek jsme vyřešili pokutou v příkazním řízení. Třetí motocyklista přilbu na hlavě měl řádně nasazenou, ale byl mladší 15 let a tudíž nevlastnil řidičské oprávnění.

Nejvíce spěchající motocyklista projížděl obcí Horní Heřmanice po silnici č. I/43 82 km/h, tudíž překročil nejvyšší dovolenou rychlost jízdy v obci o 32 km/h. Za přestupek jsme mu udělili pokutu v příkazním řízení ve výši 2 000 korun.

Ano, jízda na motocyklu svádí k rychlé jízdě. Přidání plynu, rychle ubíhající krajina a většinou krásné počasí je pro motocyklisty doslova rájem. Pozor, aby se ráj nezměnil v tragédii (níže uvádíme statistiku následků motocyklistů při dopravních nehodách v Pardubickém kraji). Rychlostní limity na silnicích, dodržování pravidel silničního provozu a dobrý technický stav platí i pro řidiče jednostopých vozidel. Tito řidiči by před jízdou měli také zkontrolovat kvalitu a nehuštění pneumatik a odstranit ze stroje nečistoty, které by mohly mít na jeho provoz vliv. Správný styl jízdy zejména na mokré vozovce a rovněž správné používání zadní a přední brzdy především v krizových situacích může výrazně snížit pád motocyklu. Motocyklisté patří do skupiny nejohroženějších účastníků silničního provozu a i pro ně je velmi důležité počítání s chybami druhých. Samozřejmostí je kvalitní přilba a vhodný oděv, jen tak se může jízda stát tím pravým požitkem.

Všem přejeme krásné letní výlety a dovolenou se šťastnými návraty domů.

PCR-Akce-Pardubickykraj-2606202208
« z 8 »
Statistika následků motocyklistů při DN v Pardubickém kraji
k 20. 6. 2022
usmrcení0těžké zranění7lehké zranění35
2021
usmrcení2těžké zranění1lehké zranění34

Autor: por. Mgr. Lenka Vilímková
Zdroj a foto: Policie ČR