Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme!

Pardubice – Revmaticky nemocní z východních Čech mohou využívat výhod sdružení Revma Ligy a stát se jejími členy. Před více než rokem, byl založen klub v Pardubicích, který sdružuje nemocné s artritidou, lupusem, sklerodermií a dalšími revmatickými onemocněními.

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel s kluby po celé republice. Jejím cílem je zvyšovat povědomí o revmatických chorobách a pomáhat nemocným, členové ligy bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených. Revma Liga ČR spolupracuje s mezinárodními organizacemi stejného zaměření, je vyhledávaným a rovnocenným partnerem pro pacienty, lékaře, zdravotníky i státní správu. Svou činností motivuje pacienty a ukazuje zdravé populaci svět očima revmatiků.

„Každý klub, tak jako náš, pořádá pravidelná setkání členů. U nás najde pacient lidi sobě rovné, může se vypovídat, poradit se stejně nemocnými kolegy. Jsme tu pro všechny zájemce z východních Čech. Pořádáme společné pobyty, letos nás čekají v Deštném v Orlických horách a lázních Velichovky. Na cvičení a ergoterapii vybíráme momentálně vhodný prostor. Setkáváme se v Pardubicích, ale plánujeme srazy i v jiných městech východních Čech, především pro zájemce, kterým jejich nemoc neumožňuje delší cestování. Zájemci o členství nás mohou kontaktovat prostřednictvím webu www.revmaliga.cz, či facebooku.”, upřesňuje předsedkyně pardubického klubu Jana Burgrová.

V říjnu loňského roku, kdy je světový den revmatismu odstartovala Revma Liga kampaň Revma v pohybu. Pohyb je totiž pro takto nemocné zcela zásadní. S revmatoidní artritidou se u nás potýká přibližně 69 000 nemocných. Podle fyzioterapeutky Mgr. Maji Špiritović, Ph.D. z pražského Revmatologického ústavu je pohyb pro revmatiky naprosto zásadní. „Pro dobrou kontrolu nad nemocí musí být v souladu duše i tělo a k tomu je pohyb vhodným prostředkem. Navíc u pacientů s revmatickými onemocněními fyzická aktivita zlepšuje rozsah pohybu v kloubech, snižuje bolesti, zlepšuje spánek, koordinaci těla, rovnováhu, motivaci, funkční stabilitu kloubů a je také schopna snížit postižení. Je vynikající protistresovou strategií,“ říká Maja Špiritović.

Kampaň běží formou tematických měsíčních výzev na sociálních sítích Revma Ligy a speciální webové stránce. Primárně je zaměřena na pohyb, který je lidem nejpřirozenější, a to je chůze. Účastníci mohou získat věcnou odměnu.

Za pardubický klub RL Jana Burgrová, předsedkyně www.revmaliga.cz

Odkazy na sociální sítě:
www.facebook.com/revmaliga/
Revma liga Pardubice

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •