Rekonstrukci radnice korunuje oprava okrasných atik…

Pardubice – Rozsáhlou rekonstrukci radnice, která začala již v loňském roce a skončí letos v červnu, korunují opravy nadstřešní části, zejména okrasných atik a dalších nadstřešních částí historické budovy. Práce začnou v květnu a potrvají do října. Opravy provede společnost Stavon CZ. Ta je „podepsaná“ například i pod loňskou rekonstrukcí fasády paláce Hybských, který je stejně jako radnice, nemovitou kulturní památkou.

Do roku 2020 tak pardubická radnice vstoupí v plném lesku. Do té doby ji čeká nejen rekonstrukce nadstřeší, ale také vzduchotechniky společenského sálu. „Všichni víme, že společenský sál novou vzduchotechniku potřebuje. Jsou to reprezentativní prostory města, kde se koná řada společenských akcí. V lidmi naplněném sále je ale během krátké doby nedýchatelno, což snižuje kvalitu tohoto krásného prostoru,“ konstatovala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Rekonstrukce klimatizace přijde zhruba na šest milionů korun a hotová by měla být do konce prázdnin. Společenský sál bude po dobo těchto prací mimo provoz, jednání městského zastupitelstva, počínaje květnovým, se budou konat v ABC klubu na Olšinkách.

V květnu začnou také opravy nadstřešní části radnice, na nichž se, stejně jako na zbývajících částech historické budovy z konce 19. století, podepsal čas. Již v roce 2009 upozornil na tuto část radnice tepaný strážce města Vojtěch, umístěný v jejím štítu. Kvůli korozi a hrozícímu pádu musel být ze střechy snesen a zrekonstruován.  O sedm let později muselo město zabezpečit proti pádu ozdoby na okrasných atikách. Odborníci zkonstatovali, že omítky nadstřešních částí radnice „dožily“. Radnice na Pernštýnském náměstí se proto zhruba na půl roku zahalí do lešení a její nadstřešní část se dočká důkladné obnovy, která přijde zhruba na 6,5 milionu korun.

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: Ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ

  •  
  •