Rekonstrukce budovy obchodního domu Prior zachová původní exteriér…

Pardubice – Historická budova obchodního domu Prior v Pardubicích byla postavena v duchu brutalismu. V současnosti konečně dochází k rozsáhlé rekonstrukci této architektonické památky. Jedinečný původní exteriér budovy zůstane zachován, a to včetně barvy fasády, která odkazuje na znak města Pardubic.

Prostory obchodního domu Prior v Pardubicích na Masarykově náměstí jsou dnes známé spíše jako obchodní dům Tesco. Budova ze 70. let připadla v roce 2019 pod sousední obchodní centrum Palác Pardubice. Už v době svého vybudování v roce 1974 byla architektonicky významnou stavbou. V rámci svého brutalistického stylu se vyznačuje osmiúhelníkovými okny upomínajícími na medové plástve, které odkazují k tradičnímu pardubickému medovému perníku.

Podobně i původní červeno-oranžová barva byla navržena v souladu s barvami znaku města Pardubic. Budova získala ocenění v architektonické soutěži v uruguayském Montevideu a šlo také o první budovu moderního obchodního domu ve Východočeském kraji. Na celkových 5850 m2 prodejní plochy byla k dostání pestrá škála zboží, včetně produktů z dovozu. Kromě toho se budova pyšnila prvními eskalátory v Pardubicích a byla vybavena i moderní vzduchotechnikou. Budovu původně navrhla Anděla Drašarová, její návrh byl následně přepracován architektkou Růženou Žertovou.

Rekonstrukce byla zahájena v roce 2019 s úctou k původnímu vzhledu budovy bývalého OD Prior a zároveň s ohledem k zajištění všech technických a bezpečnostních standardů. Po počátečních technických analýzách bylo zjištěno, že rekonstrukce bude vyžadovat výrazné zásahy kvůli špatnému stavu budovy. I přesto však bude zachována původní brutalistická fasáda.

Rekonstrukce budovy bývalého Prioru měla být původně hotová v minulém roce. Kvůli své rozsáhlosti a náročnosti modernizací, kterými stavba prochází, však budou opravy dokončené až ve druhé polovině roku 2022. Úpravy zachovají původní vzhled, ale zároveň budovu uzpůsobí, aby mohla sloužit novým potřebám. Zrekonstruovaný obchodní dům po otevření nabídne opět pestrou škálu obchodů spolu se sekcí potravin.

Aktuální informace naleznete na www.palacpardubice.cz.

Zdroj a foto: Palác Pardubice

 
 
 • Na Pardubickém závodišti se opět bruslí!
 • Pardubice – Provoz Zimního sportovního parku byl zahájen. Na Pardubickém závodišti se bude od prosince až do února příštího roku

   
   
 • Univerzita Pardubice pozve budoucí studenty na Den otevřených dveří online…
 • Pardubice – Zájemce o studium osloví Univerzita Pardubice letos už pouze online. Plánovaný Den otevřených dveří na všech sedmi fakultách

   
   
 • Ateliéry pro umprumku v Ústí nad Orlicí patří mezi krajské priority v oblasti školství…
 • Ústí nad Orlicí – Hejtman Martin Netolický a radní pro oblast školství Josef Kozel navštívili v pátek město Ústí nad Orlicí.

   
   
 • Opilý řidič zapomněl svítit. Polámaný po skoku z okna zápasil se strážníky i zdravotníky…
 • Pardubice – Mikulášský víkend a strážníci v Pardubicích při něm od pátku do neděle řešili 320 událostí. Policistům strážníci předali dvě

   
   
 • Kraj chce na úpravách haly na Dašické spolupracovat se sportovními kluby…
 • Pardubice – Přestože sportovní hala na Dašické v Pardubicích spadá pod správu přilehlého gymnázia, to jí obvykle využívá jen na hodiny