Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí by mohl do budoucna rozšířit spektrum poskytované péče

Orlickoústecko – Dalším rozvojem Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí se na svém pondělním jednání zabývali krajští radní. Ti na základě jednání s ředitelkou rehabilitačního ústavu Světlanou Jeřábkovou schválili investiční záměr na výstavbu nové budovy pro poskytování komplexního neurorehabilitačního kranioprogramu, který slouží pacientům se získaným poškozením mozku po cévních mozkových příhodách. Celkové náklady na přípravu a realizaci stavby se předpokládají ve výši 382 milionů korun včetně daně. Potenciál realizace je závislý na zajištění finančních prostředků, a to včetně těch externích.

„Návrh paní ředitelky Jeřábkové se záměrem na rozšíření poskytované péče v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí velmi podporuji. Cílem je poskytování komplexního neurorehabilitačního kranioprogramu, tedy komplexní intenzivní rehabilitační péče pro pacienty se získaným poškozením mozku po cévních mozkových příhodách či kraniotraumatech. Jedná se o program, ve kterém bychom byli schopni nabídnout pacientům velmi rychlou rehabilitaci a pomoci jim tak vrátit se do běžného života," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Pro kranioprogram by v rámci areálu měl vzniknout nový objekt, který by funkčně navazoval na další budovy rehabilitačního ústavu. „Součástí budovy by mělo být 15 až 20 lůžek, sesterna, ambulance s čekárnou či 22 cvičeben fyzioterapeutů. Prostor by zde byl také pro nové pracoviště pro ergoterapeuty,  místnosti pro robotické přístroje, počítačová učebna,  nová elektroléčba, magnetoterapie, místnosti pro klinického logopeda a psychologa, záložní zdroje pro nouzové napájení celého areálu, ale také kanceláře, zasedací a společenská místnost. Pro zvýšení komfortu zaměstnanců a návštěvníků by měla vzniknout také vnitřní a venkovní parkovací místa," popsal projekt hejtman Martin Netolický, který zmínil také financování projektu. „Předložená studie předpokládá náklady na přípravu a realizaci stavby ve výši 382 milionů korun včetně daně. To znamená, že nyní budeme intenzivně prověřovat možnosti financování, a to včetně získání externích zdrojů," řekl hejtman Netolický.

Rehabilitační ústav disponuje podle ředitelky Světlany Jeřábkové dostatkem zkušených fyzioterapeutů, ergoterapeutů i dalšího nelékařského zdravotnického personálu.  „Rozšířením poskytovaných služeb zvýšíme kvalitu péče o pacienty po CMP a kraniotraumatech, navážeme na péči vysoce specializovaných cerebrovaskulárních center. Pacienti budou mít šanci vracet se do běžného života v co nejvyšší možné kvalitě.  Dále  budou jednoznačně posíleny příjmy rehabilitačního ústavu. Současně se uvolní prostory v hlavní budově, které budou využity k dalším příjmům a zvýšení kvality pobytu pacientů, a to například vznikem nových jednolůžkových pokojů, novými procedurami či pronájmem prostor pro další služby pro klienty," řekla ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Světlana Jeřábková.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj