Radnice i letos vyvěsí vlajku na podporu Tibetu

Pardubice – V pátek 10. března se Pardubice opět zapojí do akce na podporu Tibetu, a to prostřednictvím vyvěšení tibetské vlajky na budově radnice. Město se tak připojí ke stovkám dalších měst a obcí, které se akce účastní napříč celou Českou republikou, aby vyjádřily podporu tibetskému lidu. 

„Vyvěšení tibetské vlajky chápeme nejenom jako symbolické vyjádření podpory tibetskému lidu, ale také jako naši morální povinnost. Je nezbytné neustále upozorňovat na porušování lidských práv a svobod, což je nyní, v kontextu toho, co se už rok děje na Ukrajině, zvlášť aktuální," uvedl primátor města Jan Nadrchal. 

Mezinárodní akce Vlajka pro Tibet se zrodila v polovině devadesátých let v západní Evropě. Česká republika se poprvé zapojila v roce 1996, přičemž Pardubice se připojily o sedm let později. V loňském roce se po celé České republice akce zúčastnilo 853 obcí, měst, městských částí či krajů. Datum 10. března není vybráno náhodou, jedná se totiž o výročí potlačení tibetského povstání armádou Čínské lidové republiky, při kterém zahynulo na 80 000 Tibeťanů a od kterého v tomto roce uplyne už 64 let. Tibet kvůli čínskému útlaku opustilo na 150 000 obyvatel a za posledních jedenáct let se na protest proti porušování lidských práv v Tibetu upálilo 159 Tibeťanů.

Autor: Kristýna Vlasáková
Zdroj a ilustrační foto: Magistrát města Pardubice