Putovní výstava Než přišla svoboda je už na čtyřech místech kraje k vidění…

KRAJ – Tento týden představil Pardubický kraj putovní venkovní výstavu s názvem „Než přišla svoboda“ v Pardubicích, Heřmanově Městci, Svitavách a v Ústí nad Orlicí. V každém městě pobude 14 dní a pak se bude stěhovat do dalších míst, celkem jich bude v našem kraji šestnáct.

Výstavu k ilustraci života v našem kraji v období 1969-1989 připravila čtyři krajská muzea ze svých sbírek. Je určena jak pamětníkům doby normalizace, tak i mladým lidem, kteří si některé skutečnosti dnes ani neumí představit.

„Většina výstav se letos po 30 letech vrací k samotné sametové revoluci, ale my jsme chtěli ukázat, proč se lidé s minulým režimem rádi rozloučili. Naše muzea sesbírala množství fotografií a dokumentů z přímo  našeho kraje, a tak se lidé mohou podívat třeba na povinné prvomájové průvody v našich městech, na fronty před obchody, nebo jak sovětští vojáci pálili pneumatiky ve Vysokém Mýtě a mnoho dalších konkrétních věcí,“ říká iniciátor výstavy Roman Línek.

Studenti v Pardubicích
« 1 z 11 »

Vernisáží se tento týden zúčastnili také někteří pamětníci předlistopadového útlaku režimu nepohodlných osob, v Pardubicích disidentka a chartistka Jarmila Stibicová a v Ústí nad Orlicí evangelický farář a spisovatel Ervín Kukuczka.

U příležitosti zahájení výstavy se účastníci mohli zapojit do doprovodných programů muzeí a třeba si připomenout, jak se vázal pionýrský šátek, jak těžký byl nácvik průchodu kontaminovaným pásmem, vyzkouší si dobové plynové masky a ochranné oděvy, vyplní výjezdní doložku nebo projdou kvíz s tématem spartakiád.

Dalšími zastávkami výstavy budou v říjnu Lázně Bohdaneč, Skuteč, Polička a Česká Třebová.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •