Pucciniho Bohéma na festivalu Pardubické hudební jaro…

Pardubice – V rámci mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro zazní slavná italská opera – Pucciniho Bohéma v podání libereckého operního souboru Divadla F. X. Šaldy 17. března 2019 v 19 hodin ve Východočeském divadle Pardubice.

Osvědčený tandem dirigenta Martina Doubravského a režisérky Lindy Keprtové ztvárnil inscenaci představující hudební směr, který se odvrací se od romantických klišé směrem k realitě. K ozvláštnění scény bylo využito reprodukcí obrazů skutečné francouzské bohémy, impresionistů Maneta, Moneta či Renoira. Ke spolupráci byla přizvána výtvarnice scény i kostýmů Renata Slámková. Představení doprovází dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové.

Právě Giacomo Puccini je čelným představitelem „verismu“. Název je odvozen od italského slova „vera“ (skutečný, pravý). Tento hudební směr se snažil o realistické a naturalistické ztvárnění skutečnosti a lidských charakterů, dramat a konfliktů, pravého života. Žádní bohové, antičtí hrdinové či šlechta a její poťouchlí sluhové, nýbrž skuteční lidé.

Italský skladatel nalezl námět pro operu „Bohému“ v humorně sentimentálním románu „Obrazy ze života Bohémy“ (Scenes de la vie de boheme) Henriho Murgera o bohémském životě chudých pařížských umělců. Tehdejší svět se pomalu, ale jistě odvracel od romantismu k naturalismu.

Děj opery se odehrává v Latinské čtvrti na předměstí Paříže. “V malém podkrovním pokojíku hladovějí dva mladí umělci – básník Rodolfo a malíř Marcel, toho času naprosto bez peněz. Přicházejí jejich přátelé, filozof Collin a skladatel Schaunard, z nichž druhému se podařilo sehnat nějaké peníze, a tak zve ostatní na večeři.“ tak začíná první dějství. Čtyři přátelé žijící v bídných poměrech, sní o svých budoucích úspěších. Rodolfo se setkává s křehkou Mimi. Nalézá velkou lásku a radost, ale i zoufalství nad jejím krutým osudem. Dojemný příběh podtrhuje naději, že opravdová přátelství, čistota vztahů a snaha být na světě nejen pro sebe, ale především pro druhého, jsou v našich životech stále nejdůležitějším zdrojem štěstí. Postavy nepředstírají realistický vývoj událostí, vše je jen otázkou prchavého okamžiku, ležérního setrvání v dané situaci, doprovázené vtipem a srdečností, vše do doby než je osud zaskočí.

Zázemí příběhu dotváří impresionistické obrazy, které dodávají poetickému příběhu čarokrásný výtvarný rozměr. Scénografie současné liberecké inscenace je rozdělena masivním rámem tušeného obrazu na přední prostor a jeho proměnlivou náplň za ním. Liberecká Bohéma jistě bude příjemným zážitkem do nepohody pro všechny milovníky opery.

Více o programu Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro naleznete na webových stránkách www.pardubickehudebnijaro.cz

  •  
  •