Ptačí chřipka v Pardubickém kraji…

Pardubicko – V neděli 16. února 2020 veterináři zjistili virus ptačí chřipky v chovu brojlerů a krůt na velkochovu Moras, a.s., ve Slepoticích.  Jde o druhý případ nákazy v České republice a druhý případ v Pardubickém kraji. Prvně se ptačí chřipka vyskytla v našem kraji 20. června 2007 na farmě v Tisové nedaleko Vysokého Mýta.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Virus se šíří kontaktem s ostatními ptáky, vzduchem, kontaminovanými dopravními prostředky, technikou, nářadím, krmivem a znečištěnou obuví a oděvem. Existuje možnost přenosu viru tažnými a migrujícími volně žijícími ptáky, zejména vrubozobými (vodními). Inkubační doba nemoci je 3 až 7 dní. Jedná se o typ ptačí chřipky H5N8 vysoce patogenní vir, u kterého nebyl prokázán přenos na člověka.

Obyvatelům obce ani v okolí žádné nebezpečí ani zdravotní rizika nehrozí. Farma je uzavřena a chov zcela izolován. Obyvatelé s nakaženými zvířaty do styku nepřichází.

Vyhlášena byla ochranná tříkilometrová pásma a také desetikilometrová pásma zvýšeného dozoru. Pro občany to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat drůbež ani produkty chovu a nepořádat výstavy.

Ptačí chřipka v chovu brojlerů a krůt na velkochovu Moras, a.s., ve Slepoticích.
« z 5 »

V současné době je uzavřeno ohnisko viru (areál farmy). Vyčištění farmy bude zahájeno v noci z pondělí 17. na úterý 18. února 2020.

Připraveni jsou profesionální hasiči. Na místě je i hasičská technika ze Záchranného útvaru HZS ČR v Jihlavě a Hlučíně.

Jedná se o 130 tisíc brojlerů a 7 tisíc krůt. Celkem asi 430 tun drůbeže. Farma bude v noci zaplynována smrtícím plynem oxidem uhličitým a ráno hasiči spolu se zaměstnanci firmy budou nakládat drůbež nakládat. Následně pracovníci Krajské veterinární správy zajistí převoz usmrcené drůbeže do kafilerie.

Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty.

V úterý 18. února v 8 hodin se před budovou HZS Pardubického kraje, Teplého 1526 Pardubice, uskuteční briefing k aktuálnímu dění a likvidaci ptačí chřipky ve Slepoticích.  

Zdroj a foto: Pardubický kraj

Likvidace drůbeže ve Slepoticích začne již v pondělí večer. Obce v okolí obdrží informace o dalším postupu…

Pardubice – Jednáním Bezpečnostní rady Pardubického kraje byl završen první den opatření a postupů po potvrzení ptačí chřipky verze H5N8 ve Slepoticích nedaleko Moravan na Pardubicku. Stejně jako setkání přímo na místě se jednání krajské bezpečnostní rady zúčastnil vedle hejtmana Martina Netolického také ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Postupujeme stejně, jako při posledním výskytu ptačí chřipky v našem kraji v roce 2007. Vzhledem k tomu, že v bezpečnostní radě jsou zastoupeny všechny složky IZS společně s armádou a krajskými hygieniky a veterináři, tak chceme zajistit jak vzájemnou informovanost, tak koordinovaný postup všech zainteresovaných. Podrobně jsme o současné situaci a dalším postupu jednali společně s panem ministrem Tomanem přímo ve Slepoticích za účasti vedení obce a starosty sousedních Moravan, kde se nachází další haly s drůbeží, které je zde okolo 400 tun,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Pro soukromé chovatele platí povinnost sledovat stav drůbeže a při úhynu tuto skutečnost nahlásit veterinární správě. V perimetru tří kilometrů od ohniska bude nařízen soupis drůbeže, s čímž by měly pomoci dotčené obce. Těm poskytneme maximální součinnost a pomoc v rámci informací. Zároveň požádáme obce, aby byli občané informování prostřednictvím webových stránek, obecních rozhlasů a informačních systémů,“ řekl hejtman Netolický s tím, že kmen ptačí chřipky s označením H5N8 není přenosný na člověka.

Hejtman Martin Netolický
« z 4 »

Zástupci jednotlivých zapojených složek integrovaného záchranného systému informovali o svých dílčích činnostech v rámci zásahu. „Likvidace drůbeže bude probíhat zaplynováním přímo v samotných halách. Zahájení samotných prací předpokládáme v pondělních večerních hodinách. Rádi bychom, aby všechny práce byly dokončeny do konce tohoto týdne,“ doplnil hejtman a předseda krajské bezpečnostní rady Martin Netolický.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

 
 
 • Na tři dny se uzavře komunikace z Lázní Bohdaneč do Přelouče. Důvodem bude pokládka nového asfaltu…
 • Pardubicko – V současné době probíhá rekonstrukce mostu na silnici II/333 z Lázní Bohdaneč do Přelouče. Jedná se o přemostění Černské strouhy,

   
   
 • Cena za teplo z Opatovic v příštím roce rodinný rozpočet zásadně nezatíží…
 • Pardubicko – Cena tepla od Elektráren Opatovice, a.s. (EOP) pro rok 2022 činí na nejvyšší úrovni 598,50 Kč/GJ včetně DPH.  I přes

   
   
 • Při požáru utrpěla jedna osoba popáleniny…
 • Pardubicko – V pondělí v podvečer pardubičtí profesionální hasiči zasahovali u požáru rodinného domu ve Svítkově. V plamenech byla jedna

   
   
 • Kraje bez fakultních nemocnic potřebují pro provoz velkých očkovacích center pomoc státu či praktiků…
 • Pardubice – V návaznosti na iniciativu nazvanou „Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům“ prosí Pardubický kraj,

   
   
 • Pardubické sociální služby obdržely zásoby ochranných prostředků…
 • Pardubice – Poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb obdrželi zásoby respirátorů a nanoroušek, které jim mají pomoci v prevenci proti koronaviru. Ochranné