První Honorární konzulát Řecka v České republice byl otevřen v Pardubicích

Pardubice – V pátek 30. září 2022 proběhlo slavnostní otevření Honorárního konzulátu Řecké republiky se sídlem v Pardubicích pro konzulární obvod tvořený územím krajů Pardubického, Jihočeského, Královéhradeckého, Libereckého, Plzeňského, Středočeského a kraje Vysočina. Jde o další milník v bilaterálních vztazích mezi Řeckou a Českou republikou, přičemž tento úřad v Pardubicích je prvním svého druhu v Čechách. Konzulát v čele s honorárním konzulem Sotiriosem Zavalianisem bude kromě dílčích služeb pro veřejnost usilovat také o rozšíření a prohloubení vzdělávacích a kulturních styků mezi oběma zeměmi. 

Slavnostního otevření se účastnila řada významných hostů, mezi nimiž nechyběl velvyslanec Řecké republiky Jeho Excelence pan Athanassios Paressoglou nebo velvyslanec Kypru Jeho Excelence Antonios Theocharous. 

„Otevřením Honorárního konzulátu v Pardubicích, který poskytuje služby českým a řeckým občanům, se aktivizuje další instituce, jejímž prostřednictvím chceme přispět k posílení a zkvalitnění vztahů obou zemí," uvádí honorární konzul Řecka v ČR a majitel zdravotnického holdingu AKESO pan Sotirios Zavalianis. 

Velvyslanec Řecka, velvyslanec Kypru a honorární konzul Sotirios Zavalianis.

Diplomatické styky mezi Řeckou a tehdejší Československou republikou byly navázány po skončení první světové války, kdy zahájila svoji činnost velvyslanectví v Praze a Aténách. Od té doby prošly obě země různými etapami. Po druhé světové válce se Řecko a Československo ocitly v opačných politických táborech. Trvalo několik let, než se jejich vztahy normalizovaly. 

Od roku 1992 vstoupily vztahy mezi a Řeckem a Českou republikou do nové etapy. Obě země jsou členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a jejich styky v politické, hospodářské a kulturní oblasti se výrazně zlepšily. Kromě velvyslanectví v Aténách má Česká republika honorární konzuláty v Soluni, na Krétě, Rhodosu a Korfu. Na opačné straně byl nyní otevřen první konzulát Řecké republiky právě v Pardubicích.

Autor: Mgr. Naďa Hloušová
Zdroj a foto: Multiscan s.r.o.