Provizorní topidlo nechané bez dozoru stojí za požárem domu…

Orlickoústecko – U požáru domu s administrativní částí zasahovaly ve čtvrtek 5. prosince čtyři jednotky hasičů v České Třebové. Požár byl oznámen na operační a informační středisko hasičů v 5.05 hodin.

Kvůli ustavení hasičských vozidel byla v místě požáru komplikována i doprava na silnici I/14. Při použití vody jako hasebního prostředku dochází k namrzání povrchů a místo události je tak nebezpečné pro zasahující hasiče. Práce hasičů v mrazivém počasí je velmi komplikovaná. Hrozí mnoho rizik. Dochází k zamrzání čerpadel, hadicových vedení a armatur, voda použitá na hašení neodtéká, ale vytváří na konstrukcích, přístupových cestách a požární technice silné vrstvy ledu, a tím dochází k omezení pohybu hasičů. Při mrazu také dochází k podstatně intenzivnějšímu hoření, způsobenému teplotním rozdílem hoření a okolí.

Velitel zásahu si na místo nechal povolat technické služby k posypu zamrzajících ploch a chodníků. Dvě dospělé osoby a jedno dítě opustily dům samovolně. Požár se podařilo hasičům dostat pod kontrolu v 5.39 hodin a zcela zlikvidován byl v 6.36 hodin. Poté bylo nutné rozebrat ohořelou střešní konstrukci.

Na místo se dostavil i vyšetřovatel hasičů, který zjistil, že za požárem je nedbalost při používání tepelného spotřebiče (uvnitř bylo umístěno provizorní topidlo, které zůstalo bez dozoru). Škoda je předběžně vyčíslena na 2 600 000 korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 1 milion korun.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí 

  •  
  •