Příroda se v Domě U Jonáše snoubí s moderní architekturou…

Pardubice – Zájemce o umění a architekturu láká po letní pauze vyplněné rekonstrukcí opět pardubický Dům U Jonáše. Východočeská galerie tu na letošní podzim připravila výstavy moderní architektury ve spojení s přírodou.

Finský architekt Alvar Aalto se do povědomí veřejnosti zapsal svými vázami, nábytkem i stavbami, které se staly světovými designovými ikonami. Dodnes okouzlují jednoduchými tvary, klidnou barevností i spojením s přírodou a přírodními materiály. A právě díky výstavě Aaltova příroda se návštěvníci mohou v Domě U Jonáše setkat s tvorbou tohoto architekta od 30. do 40. let minulého století. Expozici tvoří hlavně fotografie realizací, především rodinných domů a vil. Inspirací pro všechny generace mohou být například nadčasové interiéry, které by mohly reprezentovat nejednu současnou domácnost, ale především objevování postupně se ztrácejícího vztahu architektury, lidskosti a přírody. 

„ Na tento pátek jsme pro návštěvníky v rámci Městských slavností připravili komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy, architektem Tadeášem Goryczkou z ostravského Kabinetu architektury,” zve návštěvníky do Domu U Jonáše kurátorka Východočeské galerie Eliška Jedličková.

Další z výstav v Domě U Jonáše přenese návštěvníky galerie z finských lesů zpět do Pardubického kraje. Přehlídka vítězných realizací prestižní soutěže Stavba roku Pardubického kraje z období 2004–2019 nabízí přehled toho nejlepšího, co se v našem regionu postavilo, a jaké jsou vývojové tendence v tomto oboru.  Navíc galerie připravila pro návštěvníky slosovatelnou anketu o nejpopulárnější z vystavených staveb. Výherci mají možnost získat například celoroční vstupenku do galerie nebo výstavní katalogy.

„Naše krajská galerie se v posledních letech věnuje i mapování architektury, což je i vzhledem k jejímu příštímu sídlu v Gočárových mlýnech velmi příhodné. Proto i k současným výstavám patří besedy se zajímavými architekty na téma veřejného prostoru, vztahu architektury a přírody anebo oživování opuštěných průmyslových budov a areálů,“ podotkl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Podrobnosti o výstavách Východočeské galerie, doprovodných programech i anketě návštěvníků najdete na www.vcg.cz

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •