Připravuje se oprava Wonkova mostu, mohla by začít příští rok

Pardubice – Z důvodu koroze některých nosných lan Wonkova mostu v Pardubicích se připravuje jeho oprava. Předpokládá se, že začne v příštím roce a potrvá jedenáct měsíců. Kraj koordinuje svůj postup s městem, které připravuje opravu dalšího poškozeného mostu v Pardubicích, a to mostu v ulici kpt. Bartoše.

„V současné době jsou ve hře dvě varianty opravy. Nosná lana jsou uložená v konstrukci a speciální pěně, která je drží na svém místě. Levnější varianta počítá s odstraněním pěny, výměnou lan a opětovným „zapěnování". Dražší varianta by znamenala vytvořit speciální tunel, ve kterém by byla lana uložena a dala by se po čase vyměnit bez zdlouhavého procesu odstranění pěny," uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Most Pavla Wonky má podle zprávy odborníků silně zkorodované kabely volného předpětí s výrazným snížením jejich funkce na spolehlivost a bezpečnost nosné konstrukce mostu.

„Cena byla původně stanovená ve druhé variantě přibližně na 131 milionů korun. Ceny materiálů od té doby výrazně stouply. V současné době tedy necháváme přepočítat hodnotu zakázky v obou variantách, a poté stanovíme způsob opravy," uvedl Kortyš. Zatím se počítá s tím, že stavba by mohla začít už příští rok a opravy potrvají 11 měsíců. Plavební výška zůstane ponechána beze změn. V současnosti je to 4,32 – 5,38 metru.

V srpnu kraj požádá o vydání stavebního povolení, a poté by mělo být zahájeno zadávací řízení na dodavatele stavby. „Doprava bude vedena zúžením jedním pruhem v každém směru. V současné době ale koordinujeme postup s Magistrátem města Pardubice, který plánuje opravu mostu v ulici kpt. Bartoše. Je jasné, že pro dopravu v krajském městě by uzavření nebo omezení provozů na obou těchto mostech zároveň, bylo velice problematické," sdělil Kortyš.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Pardubický kraj