Přijde konec světa? Až ustane déšť! Mysteriózní příběh rodiny, kterou stíhá jedna katastrofa za druhou…

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice v případě své poslední letošní premiéry prokázalo velkou dramaturgickou odvahu. Na hlavní scéně, které si nedávno připomněla 110 let od slavnostního otevření, uvedlo v sobotu večer českou premiéru mysteriózní hry australského dramatika Andrewa Bovella Až ustane déšť. 

Tajemný příběh, v němž se očekává konec světa

„Tajemný příběh, v němž se očekává konec světa, byl napsán v roce 2008 a od té doby slaví úspěchy po celé planetě,“ řekla dramaturgyně Jana Pithartová.

A to i přesto, že jde o poměrně komplikovaný text vyprávěný v několika časových rovinách, které jsou navíc mnohdy přítomny na jevišti zároveň. „V každém obrazu se propojují minimálně dvě časové roviny,“ konstatoval režisér Filip Nuckolls, pro něhož šlo o jednu z nejnáročnějších inscenací, na níž se dosud podílel.

Osudy čtyř generací na dvou kontinentech

Diváci sledují osudy čtyř generací jedné rodiny na dvou kontinentech, které spojila tragická událost. To vše na pozadí živelných i politických katastrof let 1959 až 2039. „Postupně odhalujeme tajemství několika životů, jež se v průběhu hry proplétají a rozkrývají,“ podotkla Jana Pithartová.

„Rodina se dopustila nějakého hříchu, provinění. Rozpadla se a začala ji stíhat jedna katastrofa za druhou, aby na konci dospěla k odpuštění,“ poznamenal Filip Nuckolls.

Hra o magii života, jehož součástí je i smrt

„Je to hra o magii života, jehož součástí je i smrt,“ sdělil režisér pardubické inscenace. Ta pojednává o nepříliš zodpovědném otci Gabrielu Yorkovi, jehož ztělesnil Martin Mejzlík. V australském vnitrozemí nežije v roce 2039 zrovna nejšťastnější život. Svého syna Andrewa (Petr Borovec) neviděl čtvrt století. Ten mu však jednou nečekaně zavolá a otce v tu chvíli napadne ho pozvat na oběd. Jenže pak zjistí, že mu vlastně nemá co nabídnout. Když bezradně vyjde do ulic, neúprosně prší…

Najednou se stane něco mimořádného. Z nebe spadne velká ryba, která je v té době nedostatkovým zbožím, a přistane přímo u nohou Gabriela Yorka. A stále ještě voní mořem. Gabriel tuší, že něco je špatně. Padesát let předtím jeho dědeček Henry Law (Josef Pejchal) předpovídá, že z nebe budou padat ryby jako předzvěst velké potopy, která ukončí život na zemi tak, jak ho známe…

Titul, který vyžaduje pozornost a soustředění

Pardubická inscenace, v níž účinkují také Romana Chvalová jako Gabriela Yorková starší, Veronika Malá (Gabriela Yorková mladší), Martina Sikorová (Elizabeth Lawová mladší), Ludmila Mecerodová (Elizabeth Lawová starší), Josef Láska (Gabriel Law) a Alexandr Postler (Joe Ryan), vypráví též o komplikovaných vztazích, o lásce, nenávisti, naději i beznaději, snech a realitě.

Režisér Filip Nickolls dal představení zajímavý tvar a Lukáš Kuchinka pozoruhodnou scénu, na níž jsou k vidění i nápadité a funkční efekty. O kostýmy se postarala Lucie Šperlová a o hudbu Ondřej Švandrlík. Východočeské divadlo má díky své novince na repertoáru titul, který vyžaduje i od diváků maximální pozornost a soustředění. Složit jednotlivé střípky do mozaiky v tomto případě není úplně jednoduché, ale pokud se publikum do tohoto dobrodružství vydá stejně jako tvůrci s plnou vervou a nasazením, může v hledišti prožít silný divadelní zážitek.

Foto: Jan Faukner

  •  
  •