Při zahoření střelného prachu s fatálními následky zafungoval systém hlášení, řekl po návštěvě Explosie hejtman Netolický…

Pardubice – Hejtman Pardubického kraje a předseda krajské bezpečnostní rady Martin Netolický navštívil pardubickou Explosii, kde v pátek došlo k zahoření střelného prachu, jehož následky si vyžádaly jeden lidský život a další tři lidé byli vážně zranění. Hejtman se zajímal nejen o samotnou událost, ale také o způsob hlášení mimořádné události směrem k veřejnosti a průběh vyšetřování příčiny.

„Bohužel ve společnosti Explosia vzhledem k povaze výroby čas od času k problémům dochází. Po každé obdobné mimořádné události je nutné se ptát, proč k tomu došlo, co můžeme udělat, aby se to již neopakovalo a hlavně, zda byl dodržen veškerý výrobní postup a následně postup při hlášení události. Je pro mne důležité, aby vždy veřejnost měla co nejdříve informace o tom, zda je či není ohroženo zdraví a životní prostředí mimo areál společnosti. V tomto případě, kdy došlo k zahoření střelného prachu, k ničemu takovému nedošlo,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„V rámci této události nehodu nahlásil elektronický požární systém, který vyslal signál na pult centrální ochrany, přes který se dostal k hasičům. Vše bylo velmi rychlé a automatické. Pokud by došlo k události, která se dotýká okolí mimo areál, tak je spuštěn vnější havarijní systém, který počítá s informovaností veřejnosti, což však nebyl tento případ, jelikož k ohrožení mimo areál nedošlo,“ řekl hejtman, který nabídl pomoc v rámci zlepšení informačního systému směrem k občanům a starostům v okolí.

Požár vypukl minulý týden v pátek v 7:20 v budově, ve které se suší střelný prach. Poté následovala takzvaná deflagrace. Provoz, v němž exploze nastala, je zničený. Provozu společnosti se exploze výrazně nedotkla.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •