Při povodních v Pardubickém kraji mělo premiéru velkokapacitní čerpadlo SOMATI…

KRAJ – Bleskové povodně, které se v neděli 14. června 2020 přehnaly přes Pardubický kraj, napáchaly obrovské škody. Pomáhat na mnoha místech musela i speciální technika. Svou premiéru mělo při čerpání na Přeloučsku i velkokapacitní čerpadlo SOMATI ze sousedního HZS Královéhradeckého kraje.

V rámci mezikrajské výpomoci byla po domluvě ředitelů HZS obou krajů nasazena na pomoc s odstraňováním následků povodně profesionální jednotka z centrální stanice Hradec Králové, která má ve výbavě zařízení pro dálkovou dopravu vody SOMATI. HZS Královéhradeckého kraje využívá toto zařízení od října 2015, zásahovou premiéru mělo však až nyní při povodních v Pardubickém kraji.

Jednotka byla vyslána nejprve v neděli 14. června 2020 ve večerních hodinách do Přelouče, části Lhota, kde pomáhala celou noc až do pondělního rána s čerpáním vody ze zatopené části obce a zasažených rodinných domů. Podruhé byla jednotka se zařízením SOMATI nasazena v pondělí 15. června 2020 ve Chvaleticích, kde došlo k zatopení kamenolomu i s technologickou linkou a stavebními stroji, zpět na základnu se jednotka vracela 16. června 2020 v odpoledních hodinách.

O zařízení pro dálkovou dopravu vody SOMATI

Jedná se o mobilní modulární zařízení s vlastním čerpadlem, poháněným pomocí hydromotoru. Zařízení je vyvinuto především pro dálkovou dopravu vody či hasicí účely při rozsáhlých požárech. Zároveň se využívá v případě čerpání vody při povodních. Hydraulicky poháněné plovoucí čerpadlo dokáže čerpat 2 500 až 8 000 l/min. Pro představu tento výkon odpovídá například čerpadlům čtyř cisternových automobilových stříkaček. Čerpadlo je přizpůsobeno tak, aby mohlo čerpat i chemicky znečištěnou vodu, kal, špínu nebo mořskou vodu. Velkokapacitní čerpadlo SOMATI se skládá celkem ze tří modulů: první tvoří kontejner, který je osazen čerpadlem s hydromotorem, zbývající dva moduly jsou hadicové kontejnery, v každém je jeden kilometr hadic.

Při povodních v Pardubickém kraji mělo premiéru velkokapacitní čerpadlo SOMATI
« 1 z 8 »

Základní technické údaje:

  • pohonná jednotka diesel motor (145 kW),
  • hydraulicky poháněné plovoucí čerpadlo (2 500 až 8 000 l/min),
  • možnost čerpání z vodního zdroje ze vzdálenosti 60 m horizontálně i vertikálně,
  • doprava vody na vzdálenost až jednoho kilometru

Děkuji za informace o velkokapacitním čerpadle kolegyni por. Mgr. Martině Götzové, tiskové mluvčí HZS Královéhradeckého kraje

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •