Prestižní Cenu vévody z Edinburghu převzalo v Pardubicích 31 studentů

Pardubice – 31 studentů z Pardubického kraje převzalo 18. května v Domě hudby při Pardubické konzervatoři svá bronzovo-stříbrná ocenění za splnění programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), který před 66 založil princ Philip. Tito mladí lidé se 6 až 12 měsíců věnovali dobrovolnictví, sportu, rozvíjeli své dovednosti a na závěr absolvovali několikadenní expedici v přírodě, v Česku nebo zahraničí.

Program nyní funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní 1,3 milionu mladých lidí včetně více než 5 000 Čechů. „Dnes jsme v Pardubicích ocenili 31 aktivních studentů, kteří si po dobu 6 až 12 měsíců plnili své stanovené výzvy. Mezi oceněnými byli studenti, kteří se naučili šít vlastní oděvy, venčili až 8 psů najednou v psinci Studená Loučka, nebo se věnovali parkouru. Studentky z Gymnázia Polička se díky účasti v programu dokonce zapojily do česko-německé výměny v rámci DofE Buddy Programu a strávily několik dní v Německu se svými německými vrstevníky," řekl Tomáš Vokáč, výkonný ředitel programu DofE.

Anna Andrlíková a Anna Homolková z Gymnázia v Poličce svůj pobyt v Německu hodnotí s nadšením: Cílem naší expedice bylo vytvořit česko-německý expediční slovník, což se nám podařilo. Tato zkušenost nám pomohla překonat strach z cizího prostředí, donutila nás vystoupit ze své komfortní zóny, poznat novou kulturu a aktivně používat jazyk, kterému se dlouhodobě věnujeme. Našli jsme si nové kamarády a vytvořili přátelství na celý život. Podobnou zkušenost doporučujeme všem!"

„V Pardubickém kraji se do programu DofE zapojilo již 14 škol různého zaměření. Mezi nejúspěšnější školy v našem regionu určitě patří Gymnázium Polička, kde se program těší velké oblibě. Na začátku letošního roku jsme s vedením DofE podepsali memorandum o spolupráci, čímž jsme chtěli vyjádřit náš zájem a také podporu aktivitám, které žáci v rámci programu podnikají. Do budoucna si dáváme za cíl tento výjimečný projekt mezi řediteli propagovat, aby se do něj časem zapojilo ještě více škol," uvedl radní Pardubického kraje pro oblast školství Josef Kozel.

Studenti získali svá ocenění několik týdnů poté, co Národní centrum DofE vysadilo ve spolupráci se Středočeským krajem a Nadací Partnerství 100 lip ve Vestci u Prahy a vznikla tak unikátní Alej prince Philipa. Alej vznikla na počest 100. narozenin prince Philipa, které by oslavil v minulém roce.

O Mezinárodní ceně vévody z Edinburghu (DofE) 

Program má 3 úrovně, bronzovou, stříbrnou a zlatou a může se do něj zapojit každý student nebo žák ve věku 13 až 24 let. Podle zvolené úrovně pak program plní 6, 12 nebo 18 měsíců.

V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 300 základních a středních škol, dětských domovů, sportovních klubů. Do programu se zapojují mladí lidé z širokého sociálního spektra.

Účastníci si volí aktivity a cíle ve třech oblastech – dovednosti, pohybu, dobrovolnictví. Na zvolených cílech pak pravidelně pracují. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj