Přes rosický most bezpečněji…

Pardubice – Bezpečněji se od tohoto týdne dostanou přes Labe lidé ze Svítkova či Rosic nad Labem. Po necelých osmi měsících překlenuje řeku lávka pro pěší a cyklisty. Přiléhá k rosickému mostu, který je silně frekventovaný, ale úzký tak, že na něj automobily vpouští kyvadlově semafor. Do nedávna mezi nimi navíc kličkovali i pěší a cyklisté, kteří během světelného signálu nestihli most opustit. Uleví se tedy i motoristům.

Lávka, jejíž stavba přišla na téměř 41 milionů korun, má samonosné železobetonové pilíře, které jsou, stejně jaké železná konstrukce, přimknuty ke stávajícímu mostu. Z pohledu laika tak stavba vypadá jako jeden most. Město projekt připravený městským obvodem Pardubice VI zařadilo prostřednictvím Integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace mezi projekty podpořené Evropskou unií a získalo tak na jeho realizaci téměř 35 milionů korun, tedy podstatnou část nákladů.

Nová lávka přispěje jak k většímu bezpečí cyklistů a chodců, tak k plynulejšímu průjezdu automobilů po komunikaci propojující městské části Svítkov a Rosice. Ta je významná pro obyvatele západní části Pardubic, dojíždějící za prací do průmyslové zóny v Semtíně či ve Starých Čívicích. Trasu přes rosický most a přes Rosice využívá ale také mnoho motoristů z jiných částí města, kteří se snaží v dopravní špičce vyhnout frekventovanému úseku na silnici I/37 u Parama.

Lávka je na levém břehu Labe napojena na cyklostezku od Svítkova, na pravém břehu pak navazuje na cyklostezku vedoucí po pravém břehu Labe směrem na Rosice a Polabiny. Je dlouhá téměř 115 metrů a široká 3,5 metru. Její výstavba nejen zvýší bezpečnosti dopravy v Pardubicích, ale přispěje i k rozšíření a zatraktivnění ekologické dopravy ve městě.  V budoucnu by od ní mohla vést další cyklostezka podél břehu slepého ramena, tzv. Starého Labe, na úroveň Školního náměstí v Rosicích, kde by slepé rameno přemostila další lávka směrem do Rosic.

Zdroj a foto: Statutární město Pardubice

  •  
  •