Premiéra hraného dokumentárního filmu Stříbrné requiem v Ležákách

Chrudimsko – Při příležitosti 80. výročí vypálení osady Ležáky nacisty pořádají Pardubický kraj spolu s Památníkem Ležáky vzpomínkový pamětní večer na počest všech hrdinů Heydrichiády a k uctění památky 52 vyvražděných obyvatel. Hrdinské činy tehdejšího odboje na Pardubicku a krvavý boj za svobodu věrně zachytil režisér Vít Mazánek v hraném dokumentárním filmu Stříbrné requiem, jehož premiéra bude vrcholem programu pietního večera.

„Snažili jsme se na filmové plátno přenést odvahu a hrdinství domácích odbojářů, kteří měli téměř úplnou jistotu, že přijdou o svůj život. Věřím, že se nám náš záměr podařil. I přes to, že film divákům připomene, jak nelidsky se může chovat člověk k člověku, ukáže především sílu lidské odvahy a dobré vůle v přetěžkých časech," uvedl ke svému dílu režisér Vít Mazánek.

„Stříbrné requiem vzniklo nejen pro vzpomínkový večer, ale především jako odkaz mladým generacím, aby nikdy nezapomněly, že svoboda vybojovaná jejich předky a v případě osady Ležáky zaplacená životem není samozřejmá a je třeba o ni zodpovědně pečovat. Rádi bychom, aby se film dostal do vzdělávacích institucí a na festivaly pro mládež. Měl by se svým odkazem k lidským hodnotám odvahy, hrdinství, lásky a oběti pro svobodu dotýkat každého z nás," uvedl producent filmu Lukáš Blažek.

Hraný dokumentární film Stříbrné requiem zprostředkuje nejen umělecký zážitek, ale také mluvené slovo historiků a pamětníků, kteří ve filmu osobně rekonstruují události spletitého příběhu. Premiéru filmu odvysílá Česká televize v den 80. výročí vypálení Ležáků, 24. 6. 2022 ve 22 hodin.

Film vznikl za podpory Pardubického kraje pod osobní záštitou hejtmana Martina Netolického, který si ve filmu také zahrál, investiční skupiny ANNL Group a Nadačního Fondu skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj