Poslední výjezdy starého roku a první události roku 2020 u Hasičů…

KRAJ – V poslední den roku 2019 vyjížděli hasiči v Pardubickém kraji celkem k 20 událostem. Z toho hasiči zasahovali u šesti požárů, tří dopravních nehod, tří technických pomocí a v 7 případech asistovali u ohňostrojů v obcích a jedenkrát se jednalo o poskytnutí záložní dodávky el. energie.

Mezi nejvážnější zásahy posledního dne lze zařadit pád muže ze svahu u Koclířova, část obce Hřebeč. Hasiči těsně po 11 hodině dopolední zraněného muže hledali a našli uprostřed svahu. Muž byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou. Hasiči jej dali do vakuové matrace a na vytažení nahoru si přizvali lezeckou skupinu. Hasiči zraněnou osobu museli transportovat a vytáhnout na lesní cestu těžkým terénem v délce zhruba 150 m. Poté byl muž naložen a převezen k silnici, kde byl přeložen do sanity a odvezen do nemocnice.

Do Červené Vody vyjížděli hasiči 31. prosince v 11.29 hodin, kde došlo k čelnímu nárazu osobního vozu Škoda Felicie do stromu. Hasiči vyprostili z vozu řidiče. Prováděny byly i oživovací pokusy, ale ty byly neúspěšné. Silnice 1/43 byla po dobu odstraňování následků nehody a vyšetřování příčiny této události uzavřena. Havarované vozidlo převezli hasiči k expertíze policistům.

K požáru odstaveného auta vyjížděli pardubičtí hasiči v 16.13 hodin na sídliště Závodu Míru. Plameny hasiči zkrotili pomocí vysokotlakého proudu vody. Požár dle slov vyšetřovatele hasičů je beze škody.

Skončil starý rok a čeká nás rok nový, určitě lepší a šťastnější. O půlnoci jsme políbili přátele, přiťukli si skleničkou sektu, popřáli si mnoho štěstí a odpálili ohňostroj. A pak už hasiči v kraji vyráželi k prvním událostem roku 2020.

Pojďme se podívat, jaké byly první výjezdu nového roku:

Rok 2020 jsme zahájili již v páté minutě nového roku požárem tújí v Ohrazenicích. Nakonec došlo i k poškození plotu.  Škoda byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 800 tisíc korun. Příčina je vyšetřována.

Další dva požáry byly od pyrotechniky – 1x kontejner a 1x odpad. Oba v okrese Pardubice.

V dalším případě jsme pomáhali hasičům ze sousedního Královéhradeckého kraje při požáru v chalupě – zahoření sazí v komíně v Rokytnici v Orlických horách.

V období přechodu roku vznikají požáry častěji než v období Vánoc. Různé dělbuchy, světlice a další pyrotechnické efekty zaměstnávají hasiče nebo i další záchranné a následně také úklidové služby právě v těchto dnech, a to nejvíce ve velkých městech. V posledních 5 letech značně narostl v časných ranních hodinách dne 1. 1. počet požárů odpadů umístěných v různých místech objektů, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů. Je evidentní, že mnohé z těchto požárů vzniklo v souvislosti s používáním pyrotechniky.

Příčiny požárů jsou většinou dobře známy: lidská neopatrnost a nedbalost, nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •