Portmoneum se stává další ikonou Litomyšle…

Pardubice – Rada Pardubického kraje v pondělí vyhlásila veřejnou zakázku na stavební firmu, která provede úpravy Musea Josefa Váchala – takzvaného Portmonea, které je součástí Regionálního muzea v Litomyšli. Pardubický kraj se stal vlastníkem unikátního objektu v roce 2016 a připravuje jeho další rozvoj.

Poslední větší úpravy se zde uskutečnily v roce 1993, když objekt vlastnil Ladislav Horáček. „Na budově se objevily statické poruchy, které by mohly ohrozit i vzácný interiér s malbami Josefa Váchala,“ říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. „Navíc tu chceme opravit také krov a střechu a z půdních prostor získat funkční vestavbu pro expozici i lektorské programy. Čekají nás také nezbytné zásahy do venkovní kanalizace a úpravy zahrady a objektu bývalé prádelny.“

Pardubický kraj koupil Portmoneum od dědiců Ladislava Horáčka v roce 2016. „Ukazuje se, že to byla dobrá investice, míří se sem zejména návštěvníci ze zahraničí, pro které je to něco skutečně mimořádného. V Litomyšli se na Váchalův odkaz navazuje i mnoha dalšími akcemi. Jednou z nich jsou i recesistické Lázně ducha, které nás zanedlouho čekají,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který byl od samého počátku u jednání s dcerami bývalého vlastníka objektu Ladislava Horáčka. Stavba s rozpočtem 9,5 milionu korun muzeum uzavře od letošního července do dubna příštího roku.

Duše mrtvého odchází z těla
« 1 z 5 »
Portmoneum

Psal se rok 1920, když si úředník, soukromý tiskař a sběratel umění Josef Portman pozval malíře, grafika a spisovatele Josefa Váchala, aby mu v jeho domě v Litomyšli vyzdobil stěny a strop dvou pokojů. Váchal se dal do práce a vytvořil ojedinělé dílo. V objektu jsou k vidění unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a pozoruhodné bytové doplňky. Váchalovy malby mají různorodá východiska, ale přesto ucelenou logiku.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •