Pomalá a nejistá jízda upozornila policisty na opilého řidiče, který jel přímo ze stánku s alkoholem. 

Chrudimsko – Páteční večer 21. července si třiapadesátiletý muž zpříjemnil popíjením alkoholu v kiosku. Poté však společensky unavený usedl za volant a velmi pomalou a nejistou jízdou vyrazil ulicemi Slatiňan. Když řidič ve zpětném zrcátku zaregistroval policejní vozidlo, sjel z naplánované trasy do vedlejší ulice. Ani tento manévr mu ale nepomohl policisty setřást a tak se je snažil pustit před sebe.

Právě tento zvláštní styl jízdy zalarmoval pozornost policistů z oddělení hlídkové služby Chrudim, kteří se ho rozhodli krátce po jednadvacáté hodině v Sečské ulici zastavit a zkontrolovat. Už při prvním kontaktu policisté poznali, že je řidič zřejmě pod vlivem alkoholu, v čemž je utvrdilo nejen jeho chování, ale i plechovka od piva umístěná v držáku na pití. Podezření policistů hned vzápětí potvrdila dechová zkouška na alkohol, která byla pozitivní s výsledkem 1,9 promile alkoholu v dechu.

Policisté následně z evidence zjistili, že byl muž za stejný delikt odsouzen v Německu, kde mimo jiné dostal trest zákaz řízení motorových vozidel. Trest udělený jiným státem na území České republiky podle současné právní úpravy sice neplatí, nicméně odsouzení za trestný čin je pro účely našeho trestního práva platné. Což v praxi znamená, že se v České republice nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ale je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky s kvalifikovanou skutkovou podstatou, tedy ve druhém odstavci s vyšší trestní sazbou, neboť se stejného činu dopustil opakovaně v posledních dvou letech. V případě odsouzení hrozí muži z Česka trest odnětí svobody až na 3 roky, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Autor: por. Mgr. Iveta Kopecká – tisková mluvčí Policie ČR Pardubického kraje
Zdroj: Policie ČR