Polička vlastní Svojanov už 111 let. Přijeďte slavit na hrad!

Svojanov – Na královském hradě je o pobavení turistů postaráno i na sklonku léta. Na druhý zářijový víkend je naplánovaná největší akce letošního roku. Na hradě oslaví 111 let od zakoupení svojanovského sídla městem Polička.

Poličští radní koupili v roce 1910 někdejší královský hrad v roce 1910 od posledního soukromého majitele hradu Antonína Františka Haasche. „Tenkrát 4. září 1910 se na Svojanově konala velká lidová slavnost," říká kastelán hradu Miloš Dempír. V loňském roce se kvůli koronaviru 110. výročí uskutečnit nemohlo. Tentokrát si to tedy na památce vynahradí. „Letos oslavíme symbolické 111. výročí, a to ve dnech 11. a 12. září. Programově jde bezpochyby o nejrozsáhlejší hradní akci letošního roku," upřesňuje kastelán.

Všichni se přenesou do atmosféry počátku 20. století. Účinkující se budou po oba dny pohybovat přímo mezi výletníky. „Hrad obsadí císařsko královská armáda. Nebude chybět módní přehlídka oděvů z počátku 20. století, taneční vystoupení, i stylové ochotnické divadlo. K poslechu bude dobová hudba," láká na oslavy Miloš Dempír. Připravený bude rovněž fotokoutek, výstava dobových rekvizit nebo třeba dobový felčar. Celý program připravuje skupina scénického tance Perchty von Bladen.

Do konce září je v galerii v předhradí ještě přístupná výstava Šťastný život v secesi, která přináší mnohé o době před první světovou válkou. K vidění jsou nejen originální secesní oděvy, ale také secesní porcelán, malované sklo a mnohé další vychytávky té doby, které byly nejen dekorativní, ale plnily i svůj účel.

Návštěvníci nepřijdou ani o komentované prohlídky hradu. Hrad Svojanov je v září otevřený každý den, tedy od pondělí do neděle, a to od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.

Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. 

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/