Planeta v Hlinsku se otevírá veřejnosti

Chrudimsko – V pátek se veřejnosti otevřelo Vzdělávací centrum Planeta Hlinsko. To sídlí v bývalé administrativní budově firmy ETA, kterou sdílí se středním odborným učilištěm. Přeměna budovy vyšla město na 30 milionů korun. Slavnostního otevření se vedle starosty města a krajského radního Miroslava Krčila zúčastnil také hejtman Martin Netolický

„Naše vzdělávací centrum Planeta je především o poznání, o tom, že nás baví vzdělávání, a o tom, že dokážeme probudit v dětech, ale i dospělých takový zájem o fungování naší planety. Centrum je určené jednak pro školáky, protože zde budou probíhat výukové programy podle standardních školních osnov a samozřejmě je určena i pro širokou veřejnost. V tom je unikátnost celého projektu. Dalším unikátem je fakt, že všechny exponáty jsou vytvořené jen a pouze pro naši Planetu," uvedl hlinecký starosta a krajský radní Miroslav Krčil.

„Celkové náklady projektu jsou přibližně 30 milionů korun s tím, že se jedná čistě o investici z rozpočtu města. Je to náš vklad do rozvoje vzdělanosti nejen v Hlinsku, ale v širším regionu, a také vklad do naší budoucnosti," řekl Miroslav Krčil.

Planeta se nachází v bývalé administrativní budově firmy ETA. „ETA je s Hlinskem historicky spjatá, a proto jsem rád, že se daří jednotlivým dříve opuštěným objektům vdechnout nový život. O to více si vážím toho, že se jedná o vzdělávací instituci, která je určená nejen dětem, ale i široké veřejnosti. Zároveň jsem rád, že v objektu mají zázemí také studenti našeho středního odborného učiliště, které je dnes součástí hlineckého gymnázia. Spolupráce s městem na obnovení odborného vzdělávání v Hlinsku je velmi důležitá a řekl bych, že příkladná. Když jsme oživovali učňovské školství v Hlinsku, tak nám mnoho lidí nevěřilo, ale ukazuje se, že má ve městě nejen bohatou historii, ale také budoucnost," sdělil hejtman Martin Netolický. Vzhledem k historii budovy, ve které se vzdělávací centrum nachází, je k vidění například vysavač v nadživotní velikosti, do kterého lze vstoupit. Expozice také obsahuje výstavu části výrobků společnosti ETA, které se v Hlinsku vyráběly.

Otevírací doba Planety Hlinsko bude od 23. září od pondělí do pátku od 8:30 do 17 hodin, o víkendech, státních svátcích a prázdninách od 10 do 18 hodin.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj