Pět hvězd Značky kvality pro Domov u fontány…

Pardubice – Některá zařízení sociálních služeb dobrovolně nechávají posoudit svou úroveň v hodnocení Značky kvality Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Ta může udělit zařízením celkem pět hvězd. Nejvyšší ocenění mají v našem kraji v kategorii Domov pro seniory Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim, Domov pro seniory Heřmanův Městec se zřizovatelem Hlavní město Praha a Sociální služby Lanškroun – domov pro seniory. V kategorii Domov se zvláštním režimem jej nyní získalo první zařízení v kraji – Domov u fontány Přelouč.

„Pardubický kraj zřizuje Domov u fontány jako specializované zařízení pro seniory s demencí. Klientům je tu poskytována velmi profesionální, ale zároveň velmi lidská péče, což bylo oceněno i v rámci certifikace kvality sociálních služeb. Náš kraj do rekonstrukce domova investoval značné finanční prostředky, ale sebelepší prostředí nenahradí práci kvalifikovaných, citlivých a empatických zaměstnanců. Všem bych chtěl za to poděkovat," řekl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

K udělování hvězd dochází jednak na základě výsledného hodnocení, jednak na základě dílčích hodnocení v pěti základních oblastech – ubytování, stravování, kultura a volný čas, partnerství a péče. Hodnocení odráží v první řadě preference uživatelů, pro výsledné hodnocení jsou dále určující názory poskytovatele, zaměstnanců či rodinných příslušníků uživatelů. Potřebná data jsou také zjišťována z poskytnutých dokumentů a neméně významnou úlohu v hodnocení mají osobní zjištění o kvalitě služby samotnými certifikátory na místě.

Pět hvězd Značky kvality pro Domov u fontány
« z 4 »

Ředitelka Domova u fontány Danuše Fomiczewová sleduje dlouhodobě pozitivní trendy péče o osoby s demencí ve světě: „Hodně jsme se naučili třeba na stážích v Holandsku a v Anglii, přejali jsme řadu zajímavých prvků. Snažím se, aby všichni zaměstnanci od údržbářů až k managementu procházeli kontinuálně vzděláváním v této oblasti, aby klientům rozuměli. Třeba se to nezdá, ale když přijde uklízečka vytřít a potřebuje klienta přesunout, musí pochopit, že on má z toho strach a je zmatený."

Zvláště v dnešní době je nouze o zaměstnance a v oborech, které jsou emočně náročné, dochází často k vyhoření a potřebě změny profese. „Naši zaměstnanci potřebují nejen dobré podmínky k práci, ale také uznání za tu těžkou práci, kterou vykonávají. Profesionálnímu vyhoření se snažíme předcházet tím, že pořádáme různé společenské a vzdělávací akce a poskytujeme našim zaměstnancům supervizi," říká ředitelka domova.

Práce v zařízení pro seniory s demencí a Alzheimerovou chorobu je zásadně jiná, než v běžném domově pro seniory. Pečují tady totiž o lidi, kteří se neorientují v čase a prostoru a postupně ztrácejí svou identitu. Jsou plně závislí na péči personálu. „Naším hlavním úkolem je zachování jejich lidské důstojnosti i v té nejtěžší části jejich života, kdy postupně ztrácí všechno, co člověk běžně dokáže. Potřebují naši péči, naše pochopení a samozřejmě individuální přístup," shrnuje Danuše Fomiczewová hlavní zásady Domova u fontány v Přelouči.

Zdroj a foto: Pardubický kraj