Pernštejni jsou už jednou nohou zpátky

Pardubice – Pernštejnskou expozici na pardubickém zámku, která měla být hotová už v loňském roce, dokončuje nyní nový dodavatel, firma Kmošek & Kmošek. Ukázalo se, že vysoce specializované práce zvládnou jen opravdu zkušení odborníci. A bratři Kmoškovi si s tímto úkolem spolu se svým týmem poradili velmi dobře, jak mohl na kontrolním dnu vidět i náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek. Expozice bude otevřena koncem září 2022 a vrátí tak pernštejnský rod zpět do jejich rezidence z první poloviny 16. století.

„Firma z Litomyšle vyráběla nejen všechny repliky pernštejnských zbraní, kanónů, ale také další vybavení zbrojnice.  Své finální místo na zámku postupně získávají i všechny podstavce na modely města, modely historických domů před požárem a po požáru či modely zámku a další vybavení místností. Zajímavě působí i krásné dřevěné stoly a lavice, které budou expozici doplňovat a zlepší návštěvnický komfort. V současné době se také již dokončuje podsvětlená podlaha v gotickém sále, která názorně ukazuje velikost pernštejnského dominia," konstatoval Roman Línek.

Většina dřevěných prvků je vyrobena z krásně vypadajícího akátového dřeva, které je obtížné na zpracování. Akátové stromy jsou totiž často zkroucené a prkna či fošny z nich se proto musí lisovat a nastavovat. Poskytují ale výraznou kresbu, kterou Kmoškovi využili například pro tvarování oka koně v životní velikosti.  Trup koně je dutý, má kovovou konstrukci, aby unesl jezdce ve zbroji a je celý potažený umně vytvarovaným akátovým dřevem. Návštěvníci ho spatří v Pernštejnské zbrojnici.

Pernštejni jsou už jednou nohou zpátky
« z 4 »

Ještě před samotným dokončením se na expozici přijedou podívat i někteří účastníci Světového kongresu mezinárodní rady muzeí (ICOM), který se koná koncem srpna v Praze. „Kromě krajského muzea navštíví také historické centrum města, stavbu Gočárovy galerie v Automatických mlýnech a nový památník Zámeček. Myslím, že tady máme návštěvníkům z celého světa do ukázat," dodal Roman Línek.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj