Pardubičtí konzervatoristé hrají pro krajany v americkém Texasu

La Grange / Pardubice – Studenti Konzervatoře Pardubice zahájili v úterý krátké turné po krajanských komunitách v americkém Texasu. První koncert odehráli v Texas Czech Heritage and Cultural Center ve městě La Grange. Cesta studentů vyvrcholí několika koncerty na 55. ročníku National Polka Festivalu ve městě Ennis.

„Pro naše konzervatoristy je turné v Texasu mimořádnou příležitostí zahrát si před potomky našich krajanů, kteří do Spojených států amerických odcházeli ve velkém ve druhé polovině 19. století. To je patrné mimo jiné z názvů některých měst jako Roznov, Frenstat, Praha nebo Dubina. Česká kultura, zvyky a hudba jsou v rámci krajanských komunit udržované, a proto jsme rádi, že můžeme i našim dílem přispět k prezentaci naší země v zahraničí," uvedl hejtman Martin Netolický. Ten převzal nad 55. ročníkem National Polka Festivalu záštitu a studenty, kteří vystupují pod názvem Pardubická muzika, doprovází.

V průběhu úterý se hejtman setkal se starostkou města La Grange Jan Dockery a senátorkou 18. okrsku státu Texas Lois Kolkhorst. Řeč byla nejen o fungování krajanských komunit v Texasu, ale také o aktuální politické situaci v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině.

La Grange

Město La Grange má nyní 4,5 tisíce obyvatel a nachází se přibližně 150 kilometrů západně od Houstonu. V polovině 19. století začalo být osídlováno dominantně imigranty z Německa a následně také z českých zemí. České stopy jsou ve městě a širokém okolí patrné dodnes v příjmení řady místních, ale také v architektuře a kultuře obecně. Ve městě se nachází také Texas Czech Heritage and Cultural Center, které poskytuje bohaté svědectví o osídlování oblasti našimi krajany, a je tak přirozeným centrem různých krajanských aktivit.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj