Pardubický kraj připravil důstojnou oslavu české státnosti na místech, kde republika vznikala…

Paříž / Pardubice – Ne na Hradě, ale v Paříži, si letos připomínali představitelé Pardubického 28. říjen 1918. Společně s Velvyslanectvím ČR v Paříži a partnerským regionem Centre Val de Loire se náš kraj podílel na mezinárodní stání recepci na naší ambasádě. Ve spolupráci s Českým centrem v Paříži pak otevřel výstavu Od českého tolaru k dolaru a zorganizoval koncert žáků pardubické Konzervatoře.

„Letos jsme byli po dobré zkušenosti z roku 2011 opět osloveni českým velvyslanectvím ve Francii, zda bychom spolu s našimi školami mohli připravit v Paříži významnou státní recepci ke státnímu svátku.  Je to výjimečná šance prezentovat Pardubický kraj nejen Francouzům, ale také velvyslancům a dalším zástupcům zemí téměř z celého světa. Toto město je pro nás jedinečné tím, že právě tady jsou kořeny našeho samostatného státu. V domě, kde sídlí České centrum, vznikla Národní rada československá, která dala následné události do pohybu," řekl hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Jsem rád, že zde mohli představit svůj um žáci našich tří škol z Poličky, Litomyšle a Pardubic, pro které to byla také příležitost podívat se do této historické evropské metropole. Na jejich práci jsme tu byli spolu s dalšími přítomnými zastupiteli opravdu hrdí."

Recepci zahájil jako hostitel velvyslanec ČR ve Francii Petr Drulák. Připomenul, že kromě vzniku republiky slavíme letos také 30 let od návratu demokracie. Ve svém projevu k téměř pětistovce hostů ze zahraničních ambasád a diplomatických zastoupení a také k českým krajanům v Paříži se věnoval třem pilířům – svobodě, sociální spravedlnosti a patriotismu, jako hrdosti na vlastní kulturní kořeny. Zdůraznil, že paradoxně dnes svobodu ohrožují nejvíce ti, kteří to „myslí dobře". Proto je potřeba více o aktuálních hrozbách, jako jsou například migrace nebo klimatické změny, ve společnosti debatovat. Vyzdvihl spolupráci Pardubického kraje s francouzským regionem. Právě v takových projektech se podle něj rodí duch Evropy.

Na recepci se podílelo deset žáků ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Poličce, kteří připravili rautové občerstvení a tři žákyně ze Střední školy zahradnické a technické v Litomyšli, které připravily obdivovanou květinovou výzdobu. O hudební doprovod se starali žáci pardubické Konzervatoře.

Pardubický kraj připravil důstojnou oslavu české státnosti na místech, kde republika vznikala
« z 7 »

Část recepce se odehrála v režii regionu Centre Val de Loire. „Když jsme v roce 2003 podepisovali smlouvu o spolupráci, ani jedna strana netušila, kolik zajímavých projektů se díky tomu zrodí,"uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Dnes spolupracují naše školy, velký přínos má velmi konkrétní spolupráce v sociální  oblasti a od loňského roku se inspirujeme také v kulturních projektech a využití průmyslových staveb pro kulturní účely," dodal Línek. To potvrdila i viceprezidentka regionu Centre Val de Loire Agnès Sinsoulier-Bigot. Zmínila letošní rozsáhlý regionální projekt 500 let renesance, kterým si na Loiře připomenuli 500 let od úmrtí Leonarda da Vinciho, a připravovaný projekt na rok 2020 zaměřený na místní gastronomii.

Důležitými partnery recepce byly také Destinační společnost Východní Čechy, Destinační společnost Pardubicko a Východočeské muzeum v Pardubicích. Mnoho zejména zahraničních hostů zaujala videa a materiály o Pardubickém kraji, zatím ne příliš známé krásy Zámku Pardubice i nově oceněný areál na seznamu UNESCO – hřebčín v Kladrubech nad Labem. Většina návštěvníku si na památku vyrazila malý groš z 16. století a odcházela s vůní pardubického perníčku, který je regionální specialitou.

Zdroj a foto: Pardubický kraj