Pardubický kraj představil ukrajinským zájemcům o podnikání voucher na jejich podporu

Pardubice – Na padesát ukrajinských běženců, převážně žen, se v minulém týdnu sešlo na pardubické radnici, aby si poslechli informace o podmínkách, za jakých mohou provozovat své vlastní živnosti či firmy v České republice. Pardubický kraj jim při té příležitosti představil svůj program, jehož prostřednictvím mohou na start podnikání získat až 50 tisíc korun.

„Ukrajinští běženci mají v naprosté většině chvályhodnou snahu pracovat a nebýt závislí na podporách a sociálních dávkách. A my se v tomto případě snažíme pomoci těm, kteří si na živobytí chtějí vydělávat prostřednictvím živnosti nebo vlastní firmy. Proto jsme vyhlásili speciální výzvu startovacích voucherů zaměřenou na ukrajinské občany. Výše podpory na jednu žádost činí maximálně 50 tisíc korun s tím, že může být využita jak na poplatky spojené se zahájením podnikání, tak i pořízení nějakého základního vybavení nebo prostor potřebných už pro tu samotnou činnost," představil program na podporu ukrajinských podnikatelů krajský radní zodpovědný za regionální rozvoj a inovace Ladislav Valtr.

Ukrajinští zájemci o voucher musí samozřejmě nejprve splnit podmínky pro získání živnosti či založení firmy v České republice. S těmito a celou řadou dalších podmínek je na setkání seznámila zástupkyně pardubického živnostenského úřadu. V sále byly ženy, které na Ukrajině pracovaly jako účetní, právničky, kadeřnice či masérky. Řada z nich může mít nyní problém s tím, že jejich profese spadají do kategorie tzv. vázaných živností, u kterých je nutné prokázat praxi a způsobilost. I díky radám a informacím z pátečního setkání a nabídce dalších konzultací je však jejich šance na úspěšné rozjetí podnikání výrazně vyšší. „S tím mají určitě pomoci i naše vouchery. A nezůstáváme jen u nich. Na příklad podmínku mít stanovenou adresu provozovny lze vyřešit prostřednictvím virtuálního sídla v Pardubickém podnikatelském inkubátoru, který spolu s městem zřizujeme," doplnil Valtr.

Setkání s ukrajinskými běženci uspořádalo město Pardubice ve spolupráci ukrajinským farářem Marianem Kurylem, který se v posledním měsících stal tváří zdejší ukrajinské komunity a stojí za naprostou většinou aktivit realizovaných na podporu uprchlíků před válkou. Vzhledem k velkému a aktivnímu zájmu přítomných lze předpokládat, že se podobná informační akce neuskutečnila naposledy.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj