Pardubický kraj podpořil hráče elektronického sportu…

Svitavy – Sportovní akce mají v posledních týdnech stopku, kterou jim vystavila virová epidemie. Je však jedno odvětví, které má stále, i když také s omezeními zelenou. Jedná se o elektronické sporty, které lze provozovat i v nařízené karanténě. O posledním březnovém víkendu se tak mohlo uskutečnit ve svitavské Fabrice finále národní esport ligy v nejhranější  týmové PC hry světa League of Legends a to za podpory Pardubické kraje. Hráče přes video pozdravil i René Živný, radní pro sport a informatiku.

Aktuální situace ukazuje, že soutěžení na PC hrách online může nahradit normální sport a umožňuje zábavu v těžkých časech. Na Asijských hrách už se medaile za esport rozdávaly. Nevidím důvod, proč by se do budoucna nemohli rozdávat i na Olympiádě” řekl René Živný.

Letos se poprvé bohužel kvůli hrozbě koronaviru neuskutečnily závěrečné zápasy před zraky stovek fanoušků ve Fabrice, odkud již šest let vysílá zápasy ze svého TV studia herní agentura Hitpoint. Elektronický sport má naštěstí zásadní výhodu nad tradiční podobou, neboť může fungovat bezpečně online.

„O esportu určitě do budoucna uslyšíme mnohem více. Jedná se odvětví, které se velmi vyvíjí a zaslouží si naši pozornost i navzdory faktu, že jsou i ti nejlepší hráči neprávem považováni více za gamblery, než za sportovce,“ dodal radní a bývalý olympionik René Živný. 

Vysílání finálového zápasu sledovalo na stránce  twitch.tv/hitpointcz přes 40 000 diváků.  V zápase o 30 000 korun dokázal svou dominanci potvrdit favorizovaný tým eSuba, když porazil Cyber Gaming 3:1. Zápas o třetí místo poté ovládl tým Sampi, který výsledkem 3:0 nedal soupeřům z Inside Games. Vítěz, který má na kontě devět titulů, i poražený finalista vybojovali cenný postup do prestižního Evropského poháru s dotací 150 000 euro, kde budou od 6. dubna reprezentovat domácí scénu.

Elektronický sport nebo také esport je organizované soutěžní hraní hráčů nebo týmů, v jakékoliv hře, na jakékoliv platformě (PC, konzole, mobil). Soutěže mají jasná pravidla a účastnit se jich mohou jak amatérští, tak profesionální hráči. Týmy mají trenéry, analytiky, psychology i fitness poradce.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •