Pardubický kraj dostane kamenný znak od osádky tvrze Bouda

Orlickoústecko – Společnost přátel československého opevnění, o.p.s. a dobrovolníci z Tvrze Bouda, kteří se starají o provoz tvrze, se rozhodli darovat Boudě a Pardubickému kraji, jako vlastníkovi objektu, Památník budovatelů a obránců československého opevnění.

Hlavní součástí památníku bude historicky cenný znak Republiky československé, který se podařilo osádce tvrze zachránit na podzim roku 2018 z demolované části velitelství Orlických kasáren v Žamberku, které jsou nyní přestavovány pro civilní využití. Znak bude umístěn na pískovcovém bloku ze známého Hořického pískovce, který ponese nápis připomínající budovatele a obránce našeho opevnění.

Na záchranu znaku, jeho restaurování a umístění na Boudě přispěla Společnost přátel československého opevnění spolu s nadšenými dobrovolníky a jejich sympatizanty, kteří již víc, než třicet let provozují tvrz jako muzeum. Ti všichni se dali dohromady a vybírají mezi sebou potřebnou částku na velkorysý dar Boudě a Pardubickému kraji.

Znak má pro znalce a milovníky opevnění nejenom historickou, ale i značnou citovou hodnotu, protože se na budově Orlických kasáren nacházel i v pohnutých dnech roku 1938, kdy tam sídlilo velitelství Hraničářského pluku 19 (pod velením plk. Františka Podhrázkého), jehož část – V. prapor – tvořil osádku tvrze Bouda. Znak v průčelí kasáren byl po dobu 87 let němým svědkem událostí formujících osudy naší země a nyní se stane i trvalou připomínkou vlastenectví našich předků umístěnou ve vchodovém objektu tvrze.

Autor: Mgr. Dominik Barták / Pardubický kraj
Zdroj a foto: Pardubický kraj